16 Lipiec 2018 21:57
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
UOKiK bada, czy poznańskie MPK nie narusza prawa
blank.gifGospodarkaJeśli postępowanie prowadzone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wykaże, że zostało naruszone prawo, Poznaniowi grozi kara do 10 proc. przychodów miasta.

Zawiadomienie w sprawie MPK złożył do UOKiK w marcu poznański poseł PiS Jan Filip Libicki. Dotyczyło ono wprowadzonego przez MPK zakazu łączenia biletów ulgowych w bilet normalny.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch, prezes UOKiK, badając tę sprawę, przeanalizował również uchwały Rady Miasta Poznania dotyczące kar za jazdę komunikacją publiczną bez biletu lub ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do ulgi.

Maksymalna kara za przejazd bez ważnego biletu, bądź ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego albo ulgowego wynosi 200 zł.

"W ocenie prezesa UOKiK ustalenie jednakowej wysokości kary zarówno za jazdę bez biletu, jak również za jazdę bez ważnej legitymacji, może naruszać prawo. W związku z tym wszczął on przeciwko Miastu Poznań postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów" - stwierdziła Cieloch.

W przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, UOKiK może nakazać zaniechanie stosowania praktyki, a także nałożyć na miasto karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Jak powiedział we wtorek PAP prezes MPK Wojciech Tulibacki, zastrzeżenia UOKiK zostaną wyjaśnione.

"Według przepisów, jeżeli pasażer nie ma dokumentu a ma skasowany bilet ulgowy, i pojawi się z tym dokumentem w siedzibie MPK, płaci tylko opłatę manipulacyjną. Sprawdzimy, na czym polegają zastrzeżenia urzędu w tej sprawie i ustosunkujemy się do nich" - stwierdził.

Jak wyjaśniła Cieloch, działania MPK polegające na zakazie opłacania kilkoma biletami ulgowymi opłaty za przejazd "normalny" oraz zakazie łączenia biletów czasowych o różnych bądź takich samym nominałach są zgodne z prawem przewozowym.

Według przedstawicieli MPK, zakaz łączenia dwóch normalnych biletów 15-minutowych w jeden półgodzinny wynikał z nadużyć, jakich dopuszczali się pasażerowie.

"Radni określili grupę osób, która może korzystać z preferencji przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Byłoby nieuczciwe ze strony MPK, gdybyśmy nie stosowali zakazu łączenia biletów ulgowych. Bilet ulgowy jest dofinansowywany przez miasto. Ponieważ radni podejmują decyzję, jakie grupy mogą korzystać z ulgi, miasto dopłaca do ich biletów drugie 50 proc." - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka MPK w Poznaniu Iwona Gajdzińska.

W grudniu 2007 roku Rada Miasta Poznania podjęła decyzję o podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej, zakazując jednocześnie możliwości łączenia biletów 15-min w jeden bilet półgodzinny oraz łączenia dwóch biletów ulgowych w jeden normalny.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,041 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly