16 Lipiec 2018 09:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
MPiPS: ekonomia społeczna szansą na aktywizację bezrobotnych
blank.gifGospodarkaWe wtorek rozpoczęła się dwudniowa konferencja podsumowująca program "Profesjonalne służby zatrudnienia na rzecz ekonomii społecznej i trzeciego sektora", przygotowany przez Departament Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

W ramach projektu, który rozpoczął się we wrześniu ub. roku, przeprowadzono szkolenia dla 407 urzędników z ok. 200 urzędów pracy we wszystkich województwach. Doradcy zawodowi i pośrednicy pracy zostali przeszkoleni w zakresie ekonomii społecznej i współpracy z trzecim sektorem. Oprócz zajęć teoretycznych - m.in. poznania obowiązującego prawa - szkolenie obejmowało także praktyczne aspekty ekonomii społecznej, np. tworzenie i finansowanie spółdzielni socjalnych, Centrów i Klubów Integracji Społecznej.

Jak podkreślił dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS Krzysztof Więckiewicz, projekt wychodzi na przeciw nowym wyzwaniom, jakie stają przed rynkiem pracy. "Obecnie bezrobocie w Polsce nie jest wysokie, a większość osób zarejestrowanych w urzędach pracy to długotrwale bezrobotni. Żeby im pomóc nie wystarczą dotychczasowe formy aktywizacji zawodowej. Trzeba połączyć stare, sprawdzone sposoby z nowymi, niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Jedynie zintegrowana współpraca instytucji publicznych z trzecim sektorem może przynieść oczekiwane rezultaty" - przekonywał Więckiewicz.

Magdalena Klaus z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych mówiła, że ekonomia społeczna tworzy rodzaj parasola ochronnego nad osobami wykluczonymi społecznie, ale jednocześnie zawiera elementy przedsiębiorczości.

Zdaniem Jacka Kowalczyka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie system świadczeń socjalnych nie motywuje osób długotrwale bezrobotnych do zmiany sytuacji życiowej. Ponieważ zwykle mają niskie kwalifikacje, ich wynagrodzenia, jeśli znajdą pracę, są niewiele wyższe od zasiłków, szybko więc rezygnują z pracy. Pozytywne zjawiska, jakie mają obecnie miejsce na polskim rynku pracy, w ich przypadku nie przynoszą znaczących efektów.

Kowalczyk podkreślił, że ekonomia społeczna to dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym szansa na zmianę jakości życia. "Ekonomia społeczna tworzy miejsca pracy i usługi społeczne. Jej podmioty mogą pełnić funkcję pracodawców, mogą tworzyć instytucje wspierające zatrudnienie, dostarczać usługi rynku pracy czy też być rzecznikami bezrobotnych i dbać o ich interesy" - mówił.

Więckiewicz wyraził nadzieję, że wiedza zdobyta na szkoleniach będzie przez pracowników urzędów pracy wykorzystywana w codziennej pracy z bezrobotnymi.

Projekt został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,905 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly