15 Sierpień 2018 15:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Pitera zajrzy do portfela szefom CBA i NFZ
blank.gifWiadomości z PolskiNowelizację ustawy antykorupcyjnej zapowiadał już PiS. Jednak na zapowiedziach się skończyło. Dziś majątki muszą ujawniać parlamentarzyści i samorządowcy. Prezydent, premier i ministrowie mogą to robić, ale nie muszą. Wkrótce ma się to zmienić. Jak ustaliła "Gazeta", pełnomocnik rządu do walki z korupcją chce rozszerzyć katalog osób, które będą musiały publikować oświadczenia majątkowe w internecie. - Majątki prezydenta, premiera, ministrów, szefa CBA, ABW, NIK, ZUS, NFZ, regionalnych izb obrachunkowych, samorządowych kolegiów odwoławczych, inspekcji sanitarnych czy budowlanych powinny być jawne - mówi Julia Pitera. - Ci ludzie rządzą naszymi pieniędzmi, tropią korupcję i nieprawidłowości. Obywatele mają prawo wiedzieć, jakie mają majątki i skąd się one wzięły.

Pitera chce zaostrzyć sankcje za zatajenie lub podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu majątkowym. - Dziś takie sprawy wykorzystuje się wyłącznie do walki politycznej, a polityk nie ponosi żadnej odpowiedzialności karnej. Teraz będzie miał sprawę w prokuraturze - podkreśla Pitera, przywołując przypadek szefa Klubu Parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego. Tygodnik "Wprost" zarzucił mu, że zataił w oświadczeniach majątkowych zarobki z lat 2000 i 2001, gdy pracował jako doradca i radca ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Gosiewski odpierał zarzuty, tłumacząc, że do oświadczenia majątkowego dołączył PIT, w którym wykazał wszystkie dochody. - Poseł Gosiewski ewidentnie zataił dochody w oświadczeniu majątkowym. To poświadczenie nieprawdy w dokumentach - uważa Pitera.

Jednak pracownicy kancelarii Sejmu przyznają, że takie przypadki bardzo rzadko są zgłaszane do prokuratury. Umorzeniem zakończyło się śledztwo przeciwko małżeństwu Łyżwińskich, posłom minionej kadencji, którzy brali z kancelarii Sejmu pieniądze na paliwo, mimo że w oświadczeniach nie wykazali samochodów. Łyżwińscy oddali pieniądze i dla prokuratury sprawa się skończyła.

Zgodnie z przygotowanymi przez Piterę założeniami nowej ustawy antykorupcyjnej oświadczenia majątkowe będą musieli publikować też szefowie spółek skarbu państwa. Pitera chce też ograniczyć do jednej liczbę rad nadzorczych, w których mogą zasiadać państwowi urzędnicy. To efekt ujawnionej niedawno sprawy byłego prezesa Agencji Rynku Rolnego Bogdana Twarowskiego. Premier odwołał go za złamanie ustawy antykorupcyjnej. Twarowski zasiadał w trzech radach nadzorczych spółek-córek Agencji, choć prawo pozwala być członkiem dwóch rad. Gdy sprawę opisali dziennikarze, szef ARR zrezygnował z jednej rady, wpisując w rezygnację wsteczną datę. - Urzędnik nie może dobrze wykonywać swoich obowiązków, zasiadając jednocześnie w kilku radach nadzorczych - tłumaczy Pitera.

Rząd nie zajął się na razie nowelizacją rejestru korzyści, który każe wysokim urzędnikom i parlamentarzystom ujawniać otrzymywane prezenty. Ale nie obejmuje prezydenta i jego kancelarii, o czym zrobiło się głośno, gdy dziennikarze zainteresowali się, skąd były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma piękny zegarek wart kilkadziesiąt tysięcy złotych. Według mediów taki zegarek miał podarować jakiemuś politykowi SLD lobbysta Marek Dochnal. - Na razie nie zdążyłam zająć się rejestrem - przyznaje Pitera.

Nowelizację ustawy antykorupcyjnej popiera PiS. - To dobrze, że rząd chce ujawniać majątki najważniejszych osób w państwie, bo jawność sprzyja przestrzeganiu prawa - mówi poseł Adam Hofman (PiS). - Trzeba tylko uważać, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Ujawnianie majątków szefów służb specjalnych może być dla nich niebezpieczne.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,594 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly