15 Sierpień 2018 15:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Jak NFZ zapłaci za poród
blank.gifWiadomości z PolskiZa leczenie płaci szpitalom NFZ. Dziś płaci za procedury medyczne. Jedne są wyceniane lepiej, inne gorzej. Szpitale studiują te stawki i tak organizują pracę, by jak najwięcej dostać z NFZ.

Od ponad roku zapowiadana jest jednak wielka reforma: stawka, jaką zapłaci NFZ, uzależniona będzie od stanu pacjenta. A pacjenci pogrupowani zostaną w tzw. jednorodne grupy (JGP) - system obowiązujący już w niemal w całej Europie. Bo koszt leczenia zależy nie tylko od choroby, ale i od wieku, i stanu pacjenta. - Inaczej leczy się osobę starszą chorą na nowotwór, która przeszła zawał serca, ma cukrzycę i słabszą kondycję, a inaczej młodego człowieka - mówi Stanisław Prywiński, dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy, gdzie system jest testowany.

Zdaniem dyrektorów dotychczasowy system wpędzał szpitale w długi. Ale nowy system oznacza zamieszanie. Szpitale nie wiedzą, ile po zmianie będą zarabiać. Czy aby nie mniej? Położnicy uznali, że ich oddziały będą poszkodowane.

Dlaczego? Dzisiaj poród siłami natury jest tańszy (w kujawsko-pomorskim NFZ płaci 1320 zł), cesarka - droższa (1680 zł). Dyrektorzy boją się, że po zmianie finansowania zarobią mniej na porodach powikłanych, bo będą one tak samo wyceniane jak fizjologiczne.

Jednak - jak wyjaśnia NFZ - nie o to tu chodzi. Wycena porodu ma zależeć nie od tego, co zrobił lekarz, ale jaki był stan pacjentki i dziecka: jeśli nie było powikłań - jedna cena, jeśli była cesarka, bo dziecko było źle ułożone - inna cena, jeśli pojawiły się jeszcze inne powikłania - inna.

NFZ uważa, że liczba cesarskich cięć rośnie w kraju właśnie dlatego, że cesarki się szpitalom opłacają (w 2003 r. na 345 479 porodów było 84 985 cesarskich cięć, w 2006 r. na 369 298 - 106 287).

Dlaczego tak jest? - Skoro NFZ płaci za procedury, to opłaca się je wykonywać i dopisywać pacjentce, nawet jeśli tego nie potrzebuje. Koszty leczenia rosną. A my mamy kłopot ze sprawdzeniem rzetelności informacji przekazywanych nam przez lecznice. To się zmieni, gdy trzeba będzie całą opiekę nad pacjentką rozpisać dosłownie od A do Z. - tłumaczy Edyta Grabowska, rzecznik NFZ w Warszawie.

Fakt. System JGP oznacza dużo biurokratycznej pracy. - Musimy opisać każdy zastrzyk, wszystko, co robimy przy pacjencie. Dzięki temu Fundusz będzie mógł oszacować realne koszty leczenia chorego - tłumaczy dyrektor Prywiński.

Pierwsza próba wprowadzenia JGP jesienią nie powiodła się: reformę chciał wprowadzić prezes NFZ Andrzej Sośnierz. Wstrzymał ją - zaalarmowany przez szpitale - minister zdrowia Zbigniew Religa. Rzeczniczka NFZ przyznaje, że również teraz spodziewany jest opór środowiska medycznego.

Nawet zwolennik systemu dyrektor Prywiński nie ukrywa obaw: - Pilotaż nie jest prowadzony w całym szpitalu, więc nie mogę stwierdzić, że jesteśmy gotowi na jego przyjęcie. Tymczasem trwają konsultacje z krajowymi konsultantami, mają oni zaopiniować nową formę finansowania.

- Owszem były konsultacje w NFZ, ale nie doszliśmy do konsensusu. Czekam na nowe pomysły funduszu - stwierdza prof. Stanisław Radowicki, krajowy konsultant w położnictwie i ginekologii.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,599 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly