23 Czerwiec 2018 04:45
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Z notatnika sądowego
blank.gifWiadomości z PolskiWczoraj, po półtora roku procedowania, warszawski sąd zakończył piąty już w 25-letniej historii tej sprawy proces o śmiertelne pobicie przez milicję maturzysty, syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. Dzień był szczególny, właśnie wczoraj przypadała 25. rocznica śmierci Grzegorza. Na rozprawę przyszli jego przyjaciele sprzed lat. Z Radomia przyjechał Cezary F., główny świadek oskarżenia. Było więcej niż zwykle kamer i dziennikarzy. Nie było oskarżonego, b. zomowca Ireneusza K., który staje przed sądem od lat, a wcześniej był uniewinniany.

Rozprawa zaczęła się od próby przesłuchania Arkadiusza Denkiewicza, który 12 maja 1983 r. był dyżurnym komisariatu przy ul. Jezuickiej na warszawskiej Starówce. To on pouczał zomowców: "Bijcie tak, żeby nie było śladów". Denkiewicz, uniewinniony w sterowanym przez SB procesie za PRL, potem, w 1997 r. skazany został na dwa lata więzienia. Nie odsiedział dnia. Popadł w depresję. Wczoraj pojawił się w sądzie po raz pierwszy od kilku lat. Milczał, powtarzał, że nie pamięta, coś chrząkał. Ani sędziom, ani oskarżeniu, ani biegłej nie udało się z niego nic wycisnąć. Z wyjaśnień sprzed 25 lat wynika, że nie przyznał się. Tak milicjanci zostali wówczas zaprogramowani przez przełożonych. Rozkaz z MSW brzmiał: winni mają być sanitariusze, którzy pobitego zabrali z komisariatu.

Prokurator stoi przed trudnym zadaniem dowiedzenia winy Ireneusza K. Świadek Cezary F. go nie rozpoznał. Są poszlaki, można powołać się na logikę zdarzeń w komisariacie. Ale musi się chcieć. Co zrobił wczoraj Skawiński, gdy sąd zamknął proces i udzielił mu głosu? Tłumaczył, że musi "przeanalizować" zeznania Denkiewicza i opinię biegłego na ich temat. Sędzia Monika Niezabitowska: - Wszyscy widzieli, w jakim stanie był świadek. Materiałem dowodowym będą jego wyjaśnienia sprzed 25 lat!

Ale Skawiński się uparł, wspomniał, że o godz. 16.15 ma obowiązki rodzinne (było dopiero po 15). Sąd zaprotokołował: "Wobec tego, że urząd prokuratorski nie jest przygotowany do zajęcia stanowiska co do odpowiedzialności oskarżonego, sąd ogłasza przerwę do 20 maja".

- Można by mnie obudzić w środku nocy i wygłosiłabym mowę w tej sprawie - mówi mec. Ewa Milewska, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, ojca Grzegorza. A mimo to przyszła wczoraj do sądu przygotowana. Pod pachą miała teczkę z zeznaniami, dokumentami, na które chciała się powołać. Wszyscy wiedzieli, że na dziś sąd zaplanował kulminację procesu - mowy końcowe. Do Skawińskiego to nie dotarło. Zachował się tak, jakby zasnął podczas uroczystej stypy. Mam nadzieję, że pokazał tylko swój - a nie całej prokuratury - stosunek do tej sprawy.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,779,569 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly