15 Sierpień 2018 15:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Umierać po ludzku - to nie eutanazja
blank.gifWiadomości z PolskiList czytelniczki wywołał wiele kontrowersji. Dziś publikujemy odpowiedź współorganizatora akcji "Umierać po ludzku" ks. Piotra Krakowiaka, krajowego duszpasterza hospicjów.

Droga Pani,

Pisze Pani: "Należy pomóc godnie umrzeć. A do tego potrzebna tabletka i szklanka płynu w zasięgu ręki lub zastrzyk".

Kiedy myślę o końcu mojego życia, ważna wydaje się myśl o kontrolowaniu siebie - swoich potrzeb, fizjologii, a także o szacunku dla pragnień, które stopniowo będą realizowane przez innych. Ja też, tak jak Pani, obawiam się, czy będę miał obok siebie kubek wody na spierzchnięte wargi i tabletkę na ból niedający spokoju. Po to jednak szkolę rzesze wolontariuszy w hospicjach, a teraz zajmuję się akcją "Umierać po ludzku", aby motywem podawania kubka wody i przeciwbólowego leku był szacunek do Pani i do mnie, a nie łatwy sposób na "rozwiązanie sprawy" człowieka starego i chorego. Wierzę, że będziemy lepszymi ludźmi, jeśli nauczymy się podawania kubka wody i tabletki (lub zastrzyku) po to, by pomagać i wspierać do końca, a nie po to, żeby zabijać!

Pisze Pani: "Ja nie chcę żadnej pomocy, bo to mnie krępuje. Chcę spędzić ostatnie godziny samotnie, z dala od najbliższych. Nie chciałabym ich straszyć swoim wyglądem. Dlatego dla nas jest ważne, aby to nie trwało długo. I tu problem".

Zgadzam się z Panią, że to rzeczywiście problem, zwłaszcza w przypadku konieczności pomocy opiekunów, zwłaszcza w wypadku ich niechęci, a nawet wrogości. Dlatego chcemy, żeby obok przemęczonych profesjonalistów - lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, byli także wolontariusze - ludzie pragnący pomóc tylko dlatego, że obok jest człowiek - niepowtarzalny, doświadczony cierpieniem, a dla wierzących - odbicie cierpiącego za nas Boga. Czy jest Pani pewna, że taka pełna życzliwości osoba też by Panią krępowała? Czy nie da Pani żadnych szans dobru, które najlepiej próbuje się nie w słowach, lecz w czynach? Tyle dobrych słów pod adresem pracowników i wolontariuszy hospicyjnych jest choćby na łamach strony umieracpoludzku.pl, gdzie zamieszczony został Pani list. To prawda, że myśląc o swojej słabości, ja też mam obawy, ale pacjenci hospicyjni uczą mnie, że można zaufać innym.

W odpowiedzi na Pani list Piotr Pacewicz napisał: „W naszej akcji walczymy o prawo do »naturalnej, godnej i świadomej śmierci «, co oznacza m.in. »niezgodę na uporczywą terapię przedłużającą umieranie «, czyli tzw. eutanazję bierną. Pani list - krzyk o godność umierania - mnie przekonuje. A wszystkim przypomina, że problem eutanazji czynnej jest także w Polsce kwestią do rozstrzygnięcia, że powinniśmy odbyć tę debatę”. Zgadzam się z pierwszą częścią tej wypowiedzi - akcja jest walką o prawo do godnej śmierci i niezgodą na uporczywą terapię. Jednak w żadnym wypadku (!) nie jest również zgodą na eutanazję - ani w czynnej formie działania ingerującego w ludzkie życie, ani w biernej jej formie, będącej przyśpieszeniem śmierci przez zaniechanie działań proporcjonalnych do sytuacji chorego (nawadnianie, odżywianie, podawanie środków przeciwbólowych, opieka).

Nie znam Pani imienia, ale zapewniam, że Pani krzyk o godność umierania jest dla mnie równie ważny jak dla redaktora Piotra Pacewicza. Rozwiązanie, które proponuję, jest jednak inne: "Umierać po ludzku" to akcja, której celem jest ukazanie opieki paliatywno-hospicyjnej jako skutecznej alternatywy dla pokusy eutanazji. Drogi pozornie najłatwiejszej, ale bardzo niebezpiecznej zarówno dla chorych i służby zdrowia, jak i dla społeczeństwa, w którym nie może zabraknąć rąk gotowych podawać kubek wody i tabletkę, po to, by służyć z miłością, a nie zabijać.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,607 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly