14 Sierpień 2018 23:36
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Wejście Serbii do Unii byłoby polityczną prostytucją
blank.gifWiadomości ze świataAgnieszka Skieterska: Serbska Partia Radykalna w niedzielnych wyborach dostała 28 proc. głosów i przegrała z demokratami (39 proc.). Ale to wy obiecujecie stworzyć rząd.

Dragan Todorović*: Będzie rządził ten, kto zbuduje 126-osobową koalicję w 250-osobowym parlamencie. Ci, którzy są gotowi wziąć się za bary z problemami Serbii, szczególnie jeśli chodzi o Kosowo, o rozprawienie się z korupcją i przestępczością, ci którzy chcą coś zrobić z gospodarką i biedą, mogą z nami rządzić. Poglądy mamy te same od lat, a zmienił je obecny premier Vojislav Kosztunica, który wierzył, że Ameryka i Unia Europejska nie odbierą Serbii Kosowa. My byliśmy przekonani, że do tego dojdzie. A jeśli chodzi o przestępczość, to od 2000 r., kiedy obalono Slobodana Miloszevicia mówiliśmy, że to mafia i Zachód doprowadziły do władzy demokratów i ówczesnego premiera Zorana Dzindzicia [został zastrzelony w 2005 r.].

Co chcecie zrobić w sprawie Kosowa?

- Będziemy chcieli podjąć działania dyplomatyczne wobec krajów, które uznały Kosowo. Chodzi o wycofanie z tych państw naszych ambasadorów i uznanie ich dyplomatów w Serbii za personae non grata. Ja byłbym za tym, by całkowicie zerwać stosunki z krajami, które od dawna prowadzą wobec nas wrogą politykę: ze Słowenią, Chorwacją i Albanią. Ale rozumiemy, że niektórzy musieli uznać Kosowo pod naciskiem USA i UE i dlatego jesteśmy za zróżnicowanym podejściem.

Będziemy też starali się nie dopuścić, by Kosowo stało się członkiem organizacji międzynarodowych. Misja Unii , która rozpoczyna działalność w Prisztinie, jest absolutnie nielegalna i nie będziemy z nią utrzymywać żadnych kontaktów.

A działania zbrojne wobec Kosowa wchodzą w grę?

- Wyciąganie takich argumentów to triki propagandowe Ameryki i Unii. To przygotowywanie gruntu, aby znów wkroczyć na terytorium Serbii. Niestety Serbia nie jest w stanie podjąć żadnych działań zbrojnych. Od 2000 r. w rządzie mamy marionetki Unii i Ameryki. W naszym sztabie generalnym siedzą przedstawiciele NATO - ci, którzy nas bombardowali! To totalitaryzm, który ma doprowadzić do przejęcia rządów absolutnych wszędzie, gdzie to tylko możliwe, złamać wszelkie małe państwa. Gdy ten proces skończy się w Europie ruszą na Rosję, Chiny, Indie. Dlatego jesteśmy antyglobalistami i eurosceptykami.

Czyli wykluczacie integrację z Unią Europejską?

- Wejście do Unii to polityczna prostytucja. Nieopłacalna i bardzo tania. Europa wielokrotnie pokazała Serbii, że bierze dużo więcej, niż daje. Chce mieć tanie źródło surowców i możliwość obrony własnych obywateli kosztem nowych członków. A wszystko pod hasłami praw człowieka i wolnego przepływu kapitału. Tak naprawdę to tylko sposób na doprowadzenie państwa do niewoli ekonomicznej, co przydarzyło się także Polsce. Zresztą jeśli mielibyśmy wchodzić, to tylko w takich granicach, w jakich jesteśmy w ONZ, czyli razem z Kosowem.

Ale Polakom, częściowo dzięki Unii, żyje się lepiej niż w Serbom.

- Ale ilu Polaków wyjechało! Niech Polacy policzą, ile majątku państwa sprzedali. Nam nie chodzi o to, aby nasi obywatele opuszczali ojczyznę i szukali szczęścia za granicą. Serbia potrzebuje inwestycji zagranicznych, ale bez żadnych warunków.

Serbia jest w izolacji, 70 proc. młodych Serbów nigdy nie było zagranicą. To nie jest problem?

- A po co mają wyjeżdżać? Korzyści z jeżdżenia to oszustwo! Tylko jedna część społeczeństwa może jeździć, bo ich na to stać - ci nie mają żadnych problemów w podróżowaniu. Ale 20 proc. ludzi w Serbii żyje poniżej lub na granicy ubóstwa. To efekt sankcji nałożonych na Serbię w 1992 r. Ci ludzie nie mają pieniędzy na chleb czy mleko. Gdzie mają jeździć? Musimy stworzyć warunki, żeby żyli po ludzku. Na szczęście znów więcej jest tych, którzy nie chcą się sprzedać.

Wasz przywódca Vojislav Szeszelj jest sądzony przez trybunał ONZ w Hadze za zbrodnie wojenne. Dlaczego potępiacie ten sąd?

- To instytucja USA i Unii Europejskiej a jego ofiarą jest Serbia i serbski naród. Chcą zrzucić na nas odpowiedzialność za mordy, których w rzeczywistości dokonały USA i UE w czasie rozbijania Jugosławii. Ci, którzy dokonali zbrodni, muszą za nie odpowiedzieć, ale można ich sądzić przed sądem ds. zbrodni wojennych, który działa w Serbii.

A nie myśli Pan, że tacy ludzie jak Szeszelj, który Chorwatów uważa za "sztuczny naród", a Jana Pawła II za reprezentanta "mafii rzymskokatolickiej", nie przyczyniły się do ludobójstwa na Bałkanach?

Nie. Szanuję każdego, kto kocha swój kraj, a tak właśnie zawsze działał nasz przywódca. W obronie ojczyzny dał z siebie wszystko. Takich nam potrzeba.

* Dragan Todorović - wiceprzewodniczący i szef kampanii wyborczej skrajnie nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej, najbogatszy człowiek w partii, sam wysłał dzieci na zagraniczne studia

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,373 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly