18 Sierpień 2018 03:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Czesi przestali chodzić do lekarza
blank.gifWiadomości ze świata Trzy miesiące po wprowadzeniu w Czechach opłat za usługi medyczne liczba wizyt u lekarza pierwszego kontaktu spadła o 36 proc.
Moja 84-letnia babcia, która przez całe życie stała za ladą w sklepie mięsnym, jest dziś "chora na nogi". Należy do kilkusettysięcznej grupy emerytów, którzy chodzą do lekarza jeśli nie co tydzień, to z pewnością co dwa. Razem z przewlekle chorymi i matkami chorowitych dzieci należy do grupy, którą najmocniej dotknęła reforma zdrowia.

Miała ona postawić na nogi system ubezpieczeń zdrowotnych, zniechęcić Czechów do niepotrzebnych wizyt lekarskich i wykupywania lekarstw na zapas.

Od stycznia Czesi za poradę u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty płacą 30 koron (ok. 4 zł), każdy dzień pobytu w szpitalu to 60 koron (8 zł), a wezwanie pogotowia to koszt 90 koron (12 zł). Wypisanie recepty też kosztuje. Na jednym druku (30 koron) lekarz może przepisać tylko jedno lekarstwo.

- Drożyzna jest, co tu gadać - mówi moja babcia, która na reformę zdrowia przygotowywała się podobnie jak na wszystkie poprzednie podwyżki w jej życiu. Gdy jeszcze nic to nie kosztowało, kazała sobie wypisać tyle recept, ile tylko się dało.

W prasie pisano, że po wprowadzeniu opłat za wizyty lekarskie Czesi mniej chętnie obdarowują lekarzy czekoladami, alkoholem czy kawą. Mojej babci to jednak nie dotyczy. Mówi, że wciąż trzeba być uprzejmym. "Jeśli dam lekarce kawę, to mi przepisze takie leki, do których nie będę musiała dopłacać" - mówi.

W poczekalni dr. Karla Jencika, lekarza pierwszego kontaktu na obrzeżach Pragi, przed południem trzeba było spędzić kilka godzin w kolejce. W styczniu korytarze opustoszały.

- Wielu pacjentów, głównie starszych, samotnych emerytów, przychodziło do mnie na pogawędkę. Część chciała darmową receptę na lek za kilka koron. Ci nie przychodzą już wcale - mówi Jencik.

Czesi mają jednak swoje sposoby na przechytrzenie reformę - np. zamiast odwiedzać lekarzy, dzwonią do nich. - Za telefon w odróżnieniu od wizyty nie muszą płacić - mówi Jencik.

Jeśli zaś chodzi o "uprzejmości", to Jencik przyznaje, że sytuacja pogorszyła się tylko nieznacznie. - Tyle że pacjentów jest teraz mniej. Ale kawy wciąż nie muszę sobie kupować.

Czesi zaczęli też rozważać czy po operacji lub w czasie choroby zostać dłużej w szpitalu, czy leczyć się w domu. Tydzień w szpitalu to 400 koron (55 zł). - Lżej chorzy pacjenci często wypisują się do domu na weekend, a w poniedziałek wracają, by kontynuować leczenie. Wcześniej nie spotykaliśmy się z czymś takim tak często - przyznaje rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Pilźnie Renata Jensikova.

W pierwszych trzech miesiącach roku Czesi zostawili w przychodniach i szpitalach 1,3 mld koron. W skali roku daje to 6 mld koron (825 mln zł). Kolejne 4 mld Czesi zapłacą za wypisywanie recept. Ponieważ cały budżet czeskiej służby zdrowia to ponad 200 mld koron, wpływy z opłat będą stanowić prawie 5 proc. budżetu.

Zakłady ubezpieczeniowe mają nie tylko wyższe wpływy, ale i większe oszczędności. - Liczba wizyt u lekarza pierwszego kontaktu spadła o 36 proc., a na pogotowiu o 44 proc. - mówi minister zdrowia Tomas Julinek. Przed reformą Czesi odwiedzali lekarza 13 razy w roku - dwa razy częściej niż przeciętny obywatel UE.

Szacuje się, że zakłady ubezpieczeniowe, które w minionych latach były mocno deficytowe, wyszły wreszcie na prostą - mają 25 mld koron zysku. Ich wydatki na leki spadły w trzy miesiące o jedną trzecią, a do tego doszły wpływy z opłat.

Teraz minister Julinek przygotowuje drugi etap reformy. Chce sprywatyzować pięć branżowych zakładów ubezpieczeniowych, którym podlega ok. 40 proc. pacjentów (m.in. wojskowi, górnicy, pracownicy MSW). Lider na rynku, czyli Powszechny Zakład Ubezpieczeniowy (VZP), ma być przekształcony w spółkę akcyjną. Rząd liczy na to, że po prywatyzacji pieniądze na leczenie będą znacznie lepiej wydawane.

Opozycja, a nawet część partii koalicyjnych, nie zgadza się na prywatyzację i oskarża rząd, że wprowadzenie opłat miało tylko na celu przygotowanie prywatyzacji, a nie uzdrowienie systemu. - To kradzież tysiąclecia, gorsza niż złodziejska prywatyzacja w latach 90. - twierdzi przewodniczący opozycyjnej Komunistycznej Partii Czech i Moraw Vojtech Filip.

Zdaniem opozycji opłaty są niezgodne z konstytucyjnym prawem do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Dlatego zaskarżyła ona ustawę do trybunału konstytucyjnego, który zgodnie z kuluarowymi informacjami podzielony jest pół na pół na zwolenników i przeciwników opłat. Gdyby faktycznie uznał przepisy za niekonstytucyjne, byłby to oczywiście koniec reformy zdrowia w Czechach.

Autor jest redaktorem czeskiego dziennika "Lidove Noviny"

tłum. Renata Rusin Dybalska
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,539 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly