17 Sierpień 2018 13:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Pomysł na bezrobocie?
blank.gifWiadomości z PolskiW przyszłym tygodniu trafi on do konsultacji społecznych. W życie ma wejść od 2009 r.

Resort chce przede wszystkim motywować bezrobotnych, by aktywnie szukali pracy i dokształcali się. - Polskim pracodawcom brakuje pracowników - mówi wiceminister pracy Czesława Ostrowska. - Skoro szkolnictwo zawodowe nie odpowiada potrzebom nowoczesnego rynku pracy, poziom bezrobocia wynosi 10,5 proc., a w urzędach pracy jest zarejestrowanych 1,6 mln bezrobotnych, trzeba sobie z tym poradzić inaczej.

Według projektu bezrobotny, który odrzuci ofertę pracy lub szkolenia, straci status na cztery miesiące, potem na pół roku, wreszcie - aż na dziewięć miesięcy. Teraz traci status na trzy miesiące, a potem może się zarejestrować od nowa. I tak w kółko. A status bezrobotnego daje m.in. bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.

Aktywizować bezrobotnych mają także zasiłki: wyższe niż obecnie, ale stopniowo malejące. Teraz zasiłek to niecałe 540 zł na rękę. Pobiera się go od 6 nawet do 18 miesięcy w zależności od miejsca zamieszkania.

Po zmianach byłby powiązany z wynagrodzeniem minimalnym: przez pierwsze trzy miesiące wyniesie 70 proc. tej płacy (dziś ok. 790 zł). Potem - 50 proc., czyli 560 zł.

- Zasiłek powinien być przyznawany na krótko. Inaczej może stać się sposobem na życie - uważa min. Ostrowska.

Ministerstwo pracy chce aktywizować też długotrwale bezrobotnych, czyli takich, którzy pozostają bez pracy rok i dłużej. Stanowią oni aż 62 proc. wszystkich zarejestrowanych.

- Te osoby zwykle mają niższe kwalifikacje i wiele zahamowań psychicznych - mówi min. Ostrowska. - Często straciły pracę nie z własnej winy, przecież jeszcze niedawno mieliśmy 20 proc. bezrobocia. Nikt im nie pokazał, co mogą zrobić, że pracę można zmieniać kilka razy w życiu. Dlatego trzeba je przede wszystkim zachęcić do kształcenia i nauczyć aktywności.

Do udziału w bezpłatnych szkoleniach bezrobotnych ma skłaniać wyższe stypendium szkoleniowe. Do tej pory wynosiło 107 zł dla osób powyżej 25. roku życia, które jednocześnie nie pobierają zasiłków, i 215 zł - dla młodszych. Teraz mają otrzymywać 120 proc. podwyższonego zasiłku, czyli 950 zł przed 50. rokiem życia i 140 proc., czyli 1100 zł - po ukończeniu 50 lat.

- Chcemy dać ludziom tyle pieniędzy, żeby mogli utrzymać się w czasie szkolenia. Potraktujemy szkolenia jako formę zatrudnienia - zapowiada min. Ostrowska.

Szkolenia w przypadku niektórych zawodów będą trwały kilka miesięcy, w przypadku innych - nawet do roku. I to po co najmniej 30 godz. tygodniowo. Zakończą się egzaminem przed specjalną komisją.

- Takie szkolenie w nowym wydaniu będzie trwało codziennie, po kilka godzin. Dzień w dzień trzeba będzie wstać, umyć się, uczesać, umalować. Dla długotrwale bezrobotnych takie codzienne obowiązki mają duże znaczenie - przekonuje Ostrowska. Kto nie będzie przychodzić, straci prawo do świadczeń.

Resort chce w ciągu dwóch lat zwiększyć o co najmniej 100 proc. liczbę bezrobotnych szkolonych zawodowo. Dziś w Polsce jest ich 160 tys.

Jeśli w ciągu pół roku nie uda się przywrócić bezrobotnego na rynek pracy, urząd pracy ma mu opracować indywidualny plan działania. Pomoże w tym wyznaczony przez urząd pośrednik lub doradca zawodowy.

Joanna Kluzik-Rostkowska, poseł PiS i b. minister pracy: - Projekt jest modelowo bardzo dobrym rozwiązaniem. Uzależnianie wypłat od aktywności bezrobotnych ma sens. Mamy nadwyżkę w Funduszu Pracy, 11 mld euro do wydania do 2013 r. na Kapitał Ludzki. Ale słabym punktem może tu być praca samorządów i powiatowych urzędów pracy. Samorządy słabo radzą sobie tam, gdzie trzeba opiekować się ludźmi. Dlatego do takich zmian trzeba dobrze przygotować struktury lokalne. Łatwo jest używać kija, trudniej poradzić sobie z marchewką.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,330 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly