14 Sierpień 2018 21:11
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Lech Kaczyński drażni NATO
blank.gifWiadomości ze świataWystępując po spotykaniu z gruzińskim prezydentem Micheilem Saakaszwilim, który tak jak Lech Kaczyński uczestniczy w obchodach 60-lecia Izraela, prezydent Kaczyński przypomniał, że w kwietniu Sojusz zdecydował, że Gruzja i Ukraina staną się członkami NATO. A kiedy kilka tygodni później "doszło do zdarzeń, które grożą aneksją jednej piątej Gruzji i dwóch trzecich jej wybrzeża morskiego", NATO zachowuje się zbyt biernie. - Aby zachować wiarygodność, NATO musi w sposób jednoznaczny stwierdzić, że wszelkie akty agresji wobec Gruzji spotkają się z reakcją.

Choć prezydent nie sprecyzował, o jaką reakcję mu chodzi, z wypowiedzi można wywnioskować, że oczekiwałby czegoś w rodzaju gwarancji sojuszniczych dla Gruzji. - Ostatnie działania na terenie Abchazji [zbuntowanej prowincji gruzińskiej wspieranej przez Rosję] naruszają zasady prawa międzynarodowego i są w istocie wkroczeniem na terytorium obcego państwa - stwierdził.

Napięcie między Moskwą a Tbilisi rośnie od kwietnia, gdy Władimir Putin nakazał zacieśnić kontakty z Abchazją i Południową Osetią (drugą zbuntowaną prowincją). Był to odwet za uznanie przez Zachód Kosowa Tbilisi oskarżyło Rosjan, że pomagają wojskowo separatystom i są odpowiedzialni za zestrzelenie gruzińskiego samolotu rozpoznawczego. NATO i UE poparły integralność terytorialną Gruzji, ale nie chcą większego zaangażowania się w spór po stronie Tbilisi.

W Jerozolimie nastrój podgrzewał prezydent Saakaszwili, mówiąc, że w latach 20. bolszewicy zajęli Kaukaz, później zaatakowali Polskę, wkroczyli do krajów bałtyckich i Finlandii. Teraz na szali jest korytarz energetyczny dla Europy, zabicie wirusa demokracji w krajach poradzieckich, zawrócenie historii i zrewidowanie granic.

Według Saakaszwilego Polska, a szczególnie Lech Kaczyński, "rozumieją tę sytuację dużo lepiej od wielu innych". - Nie można pozwolić na zmianę ładu europejskiego. To nie jest los jednego małego kraju, ale los całej Europy - przestrzegał gruziński prezydent.

Jak dotąd żaden z członków NATO nie zażądał od Sojuszu gwarancji dla Gruzji. Artykuł piąty traktatu waszyngtońskiego będący podstawą prawną wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa obowiązuje tylko członków Sojuszu, ale nie partnerów Paktu ani krajów, którym obiecano członkostwo.

Co więcej wszystko wskazuje na to, że i tym razem prezydent nie konsultował stanowiska z rządem. Nieoficjalnie przyznali nam to wczoraj rozmówcy w MSZ. Ale resort wolał nie komentować jerozolimskiego wystąpienia prezydenta. Nie odniósł się do niego też premier Donald Tusk, który jest w Peru.

Poprzednim razem Kaczyński zaskoczył rząd w połowie kwietnia, przeprowadzając dyplomatyczną ofensywę w obronie Gruzji.

Moskwa najwyraźniej nie zauważyła wczorajszego wystąpienia Kaczyńskiego. Rosyjski MON oskarżył za to Zachód o destabilizowanie Kaukazu poprzez okazywanie Gruzji pomocy militarnej.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,226 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly