17 Sierpień 2018 13:07
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
79 proc. Polaków: Rząd nic nie zrobił
blank.gifWiadomości z Polski
Sondaż na półrocze rządu. W czym rząd Donalda Tuska radzi sobie lepiej niż rząd Jarosława Kaczyńskiego? W: • walce z korupcją (30 do 25 proc.), • budowaniu dróg (28 do 21 proc.) i • usprawnianiu administracji (22 do 17 proc.). Przegrywa w: • służbie zdrowia (17 do 31 proc.), • przygotowaniach do EURO 2012 (21 do 24 proc.), • finansach publicznych (17 do 19 proc.).

Ankietowani przez TNS OBOP najczęściej wybierali jednak odpowiedź, że oba rządy radziły sobie z tymi sprawami tak samo. I najgorsza wiadomość dla Tuska: olbrzymia większość badanych (79 proc.) w pytaniu otwartym nie podała ani jednej sprawy, którą udało się załatwić obecnemu rządowi.

TNS OBOP, 8-12 maja, próba reprezentatywna 1005 osób powyżej 15. roku życiaAdam Bielan, rzecznik PiS: - Donald Tusk popełnił strategiczny błąd. Uznał, że jeśli nic nie będzie robił, to dowiezie wysokie poparcie do wyborów prezydenckich. Ten błąd się zemści. Jeszcze parę miesięcy lenistwa i słupki rządu, PO i Tuska zaczną spadać.

Ciekawa jest przewaga PiS w sprawach służby zdrowia i finansach publicznych. Mieliśmy znanych i popularnych ministrów: zdrowia Zbigniewa Religę i finansów Zytę Gilowską. Ewa Kopacz i Vincent Rostowski nie mogą się z nimi równać.Rafał Grupiński (PO), sekretarz stanu w kancelarii premiera: - Każda taka informacja to dzwonek alarmowy. Wolałbym, żeby ludzie bardziej dostrzegali naszą pracę. Morał z tego taki, że trzeba pokazać konkret: lepsze jest wbijanie pali pod stadion narodowy niż nawet dziesięć raportów o tym, że przygotowania idą dobrze.

Z drugiej strony, taki wynik może świadczyć o tym, że Polacy mają do rządu zaufanie - oddali sprawy fachowcom i nie muszą na co dzień interesować się ich pracą. Poza tym 21 proc. ankietowanych zauważa to, czym się zajmujemy. Warto też przypomnieć, że za rządów PiS bez przerwy trwały awantury w koalicji i ludzie przy okazji dowiadywali się, o co się kłóci rząd.Rozmowa z prof. Jackiem Raciborskim, socjologiem

Wojciech Szacki: Kiepskie wiadomości dla PO


Prof. Jacek Raciborski, socjolog: Ten sondaż to kolejny sygnał alarmowy dla Platformy. Ludzie oceniają, że rząd PiS podobnie radził sobie w kluczowych sprawach. W kilku dziedzinach wypada lepiej, w kilku gorzej, ale najwięcej osób wybiera odpowiedź "tak samo". Pamięć o rządach PiS jest krótka.

Prawie 80 proc. badanych nie widzi żadnych godnych uwagi dokonań rządu Donalda Tuska.

- Nie wiadomo, niestety, ilu ankietowanych nie umiało odpowiedzieć na to pytanie, bo się tym nie interesuje, a ilu uznało, że ten rząd nic nie zrobił. Ale to i tak ciekawe dane. Pierwsza interpretacja: Polacy mają trudność w formułowaniu ocen. Nie dostrzegają osiągnięć rządu, nawet tych oczywistych, które potrafią docenić publicyści rządowi niechętni. Druga interpretacja: PR rządu nie jest tak dobry, jak się o nim mówi.

Zagadkowe w tej sytuacji jest wciąż wysokie poparcie dla PO. Ludzie nie uważają, że ten rząd jest lepszy od poprzedniego i nie potrafią wymienić jego osiągnięć, a Platforma i tak jest bezkonkurencyjna w sondażach.

Jakie ma pan wytłumaczenie?

- Mam dwa, które się nie wykluczają. Po pierwsze, możliwe, że preferencje wyborcze są w znacznym stopniu irracjonalne, kształtują się niezależnie od ocen. Socjologowie od lat badają to, dlaczego ludzie popierają taką, a nie inną partię, a nadal jest to dość tajemnicze.

Po drugie, poparcie dla Platformy jest zapewne płytkie. Mamy w Polsce dwie silne partie i jeśli jedna z nich wydaje się Polakom choćby minimalnie lepsza, to jej przewaga w sondażach rośnie do gigantycznych rozmiarów. Równie szybko może się skurczyć. Jeden duży błąd i obraz w sondażach może się istotnie zmienić. Zwłaszcza że zaciera się negatywna ocena rządów PiS.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,821,308 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly