18 Sierpień 2018 03:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Wschodnie Partnerstwo Tuska
blank.gifWiadomości ze świata
Wschodnie Partnerstwo (Eastern Partnership) - tak według informacji "Gazety" będzie nazywała się inicjatywa, którą polski premier przedstawi za miesiąc na szczycie w Brukseli. Polska chce jeszcze bardziej wciągnąć Unię w coraz głębszą współpracę ze wschodnimi sąsiadami - Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią, Gruzją oraz warunkowo z rządzoną dziś przez autorytarny reżim Białorusią.

Polski dokument nie będzie mówił o "unijnej perspektywie" dla tych krajów - w Europie nie ma dobrego klimatu dla rozszerzenia, więc takie sugestie skazywałyby projekt na fiasko. Nasi rozmówcy z kręgów rządowych przekonują jednak, że jeśli UE "kupi" polską inicjatywę, szanse na wejście do UE przynajmniej dwóch krajów - Ukrainy i Mołdawii - znacznie wzrosną.

Partnerstwo zakłada, że współpraca UE z krajami Wschodu odbywałaby się w kilku obszarach - gospodarczym, ekologicznym, społecznym, itd. Rząd zrezygnował z dołączenia grubego aneksu z konkretnymi projektami, bo jest ryzyko, że dyskusja będzie przedłużać się w nieskończoność, bo każdy kraj UE będzie chciał wtrącić swoje trze grosze.

Polski projekt nie będzie wymierzony w Rosję, o czym zapewniał kilka dni temu w telewizji szef MSZ. - To są bardzo praktyczne rzeczy, z których Rosja też może skorzystać - tłumaczył Sikorski. Nasi rozmówcy dodają, że do polskiej inicjatywy będzie można wciągnąć np. obwód kaliningradzki, jeśli Moskwa będzie tym zainteresowana.

Wschodnie Partnerstwo to trzeci europejski projekt Warszawy po nowatorskim, ale źle rozegranym "pakcie energetycznym" premiera Kazimierza Marcinkiewicza i desperackiej próbie zmiany systemu głosowania w Radzie UE na "pierwiastkowy" za rządów Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku. W odróżnieniu od poprzednich ten ma szansę na realizację.

Przede wszystkim w lansowanie inicjatywy zaangażowana jest cała nasza dyplomacja. Tusk postawił na szali swój polityczny autorytet i autorytet Polski.

Projekt przygotowywany jest od wielu miesięcy, a od kilku tygodni konsultowany z partnerami z UE. Poparli go wstępnie Niemcy, Szwedzi, Brytyjczycy, Duńczycy. Rozmowy z niechętną na razie Komisją Europejską mają się właśnie rozpocząć.

Jak się dowiadujemy, dokument, który premier zawiezie do Brukseli, będzie miał dwie-trzy strony. Tusk chce, by polska inicjatywa została zapisana we wnioskach z czerwcowego szczytu. To zobowiązywałoby unijne instytucje do jej realizacji. Potem mogłyby się rozpocząć szczegółowe prace w Brukseli i pod koniec roku polska idea współpracy ze Wschodem przełożyłaby się na konkretny.

O Wschodnim Partnerstwie Tusk będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu w Warszawie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Zapewne powtórzy mu to, że jeśli Francja chce mieć Unię Śródziemnomorską, czyli program szerszej współpracy UE z krajami basenu Morza Śródziemnego, musi poprzeć polski wschodni plan.

Problem mogą stwarzać Hiszpanie i Włosi niechętni zbliżaniu się Unii ze Wschodem. Trzeba też przekonać Ukrainę, że Wschodnie Partnerstwo to coś więcej niż oferowana jej przez Unię polityka sąsiedztwa. Premier chce, by tu pomógł prezydent Kaczyński mający dobre kontakty z prezydentem Wiktorem Juszczenką.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,530 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly