18 Sierpień 2018 03:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Jemen wypuszcza terrorystów
blank.gifWiadomości ze świata
Zapomniany zamach - tak mówi się w USA o ataku na niszczyciel "Cole" w październiku 2000 r. Do tankującego w porcie w Adenie okrętu podpłynęli pontonem dwaj mężczyźni. Machali i śmiali się do marynarzy. Chwilę później wyładowany materiałami wybuchowymi ponton uderzył w burtę okrętu, wyrywając dziurę o średnicy 12 metrów. Zginęło 17 marynarzy, kilkudziesięciu zostało rannych.

Al Kaida do dzisiaj chwali się, że zamach na "Cole" był jednym z największych jej sukcesów.

Agent FBI Ali H. Soufan, którzy kierował w Jemenie śledztwem w sprawie zamachu, wspomina na łamach "Washington Post", że jemeńscy oficjele od początku piętrzyli trudności. - Najpierw wmawiali nam, że wybuch był przypadkowy, że spowodował go problem techniczny na okręcie. Prezydent Ali abd Allah Salih zażądał nawet od Waszyngtonu pieniędzy na naprawienie zniszczeń w porcie - opowiada.

Kiedy Amerykanom udało się udowodnić, że wybuch był następstwem ataku, urzędnicy zaczęli się upierać, że skoro dwóch zamachowców-samobójców zginęło, sprawę można uznać za zamkniętą.

Ponieważ FBI uparło się, by kontynuować śledztwo, nawet posłowie do jemeńskiego parlamentu zaczęli publicznie nawoływać do świętej wojny przeciwko agentom. Jemeński MSZ zwrócił się do obywateli z prośbą o pomoc w wytropieniu zamachowców, ale kiedy Amerykanie przetłumaczyli sobie treść napisanego po arabsku apelu, okazało się, że ostrzegał on, by pod żadnym pozorem nie pomagać w śledztwie.

- Ta współpraca nie może się udać. W Jemenie nie ma nawet materiałów do pobierania odcisków palców, a kod DNA to dla nich fantastyka - tłumaczyła w tym czasie amerykańska ambasador w Jemenie Barbara K. Bodnie.

Śledztwo szło jednak do przodu i w lipcu 2004 r. sześciu organizatorów zamachu stanęło przed sądem. Dżamal al Badawi - uznawany za mózg operacji - dostał karę śmierci, którą po apelacji sąd zmniejszył do 15 lat więzienia. Pozostali dostali wyroki od 5 do 10 lat. Wszystkich wsadzono w Sanie do więzienia o maksymalnym rygorze.

Dwa lata później, w lutym 2006 r. dyrektor więzienia ogłosił, że 23 członków al Kaidy, w tym większość zamachowców, wykopało 300-metrowy tunel i uciekło z więzienia. Al Badawi ukrywał się przez 20 miesięcy. Został złapany tylko po to, by jesienią 2007 r. zeszłego roku zostać zwolniony.

Rząd najpierw tłumaczył rozwścieczonym Amerykanom, że terrorysta w zamian za wolność zgodził się sypać członków al Kaidy, a potem, że doniesienia o zwolnieniu były nieprawdziwe. Ale do dzisiaj Jemeńczycy nie zgadzają się, by FBI odwiedziło al Badawiego w więzieniu. Amerykanie mają informacje, że al Badawiego widziano spacerującego po ulicy w rodzinnej miejscowości.

W lutym okazało się, że jego najbliższy współpracownik Fahd al Kuso został wypuszczony dziewięć miesięcy wcześniej, podobnie jak trzej inni organizatorzy zamachu. Jemeńskie władze tłumaczą, że terroryści przeszli specjalny program resocjalizacyjny polegający na "dialogu i zerwaniu z przemocą". W ramach programu więźniowie spotykają się z imamami, rozmawiają o religii i psychologii.

Hamud al Hitar, były sędzia sądu najwyższego, upiera się, że 98 proc. więźniów poddanych programowi całkowicie zrywa z przemocą. Pytany przez "Washington Post", skąd w takim razie dwaj z nich znaleźli się w Iraku, gdzie zorganizowali samobójcze zamachy, sędzia odpowiada, że "program resocjalizacyjny dotyczy Jemenu, a nie Iraku".

- Przez tyle lat pracowaliśmy, by ofiary doczekały się sprawiedliwości i by udowodnić winę al Kaidy, a ci bandyci wychodzą na wolność - narzeka Soufan. - Czy Jemeńczycy w ogóle mają jakieś prawo?

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,531 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly