14 Sierpień 2018 21:12
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Birma ogląda film o apokalipsie
blank.gifWiadomości ze świata
Uwaga drastyczneOsiemnastominutowy film zaczyna się na zatłoczonym nabrzeżu Labutty, które znalazło się w oku cyklonu. Położone wyżej od zalanych wodą okolicznych wsi ściągnęło tysiące ocalałych z hekatomby, która pochłonęła 78 tys. ofiar, a 56 tys. osób wciąż jest poszukiwanych.

Na filmie widać przybijające łodzie wypełnione ludźmi. Wychodzą na brzeg, słaniając się na nogach. Ci, którzy nie dają rady iść, wynoszeni są przez innych. Płaczą i proszą o wodę. Padają rozpaczliwe pytania o bliskich. Nieliczni dźwigają na głowach toboły z dobytkiem. Pojawia się młoda kobieta z kilkudniowym niemowlęciem zawiniętym w koc.

Obok widać rozkładające się ciało mężczyzny z dziwacznie rozrzuconymi ramionami. W spuchniętej, wymazanej błotem twarzy ledwie zarysowują się nos i usta. Przechodzący obok ludzie nie zwracają na niego uwagi. W wielu miejscach widać padnięte, nabrzmiałe wodą bawoły.

W niewielkim szpitaliku kobieta z chustką na ustach zszywa ranę na głowie jakieś dziewczynki. Wokół stoi kilkadziesiąt osób. Wszyscy mają rozległe rany skóry od konarów drzew, odłamków szkła i wirujących w powietrzu płatów falistej blachy. Podpierają się na bambusowych tyczkach. Kilka osób trzyma połamane ręce na prowizorycznych temblakach. Na łóżku pod ścianą leży starzec z dziurą w nodze tuż poniżej kolana. Podnosi się na łokciu i zaczyna wymiotować.

Kobieta targana spazmatycznymi drgawkami nie jest w stanie powiedzieć słowa. Siedzący obok mężczyzna, chyba mąż, mówi, że stracili trójkę dzieci.

W miasteczku nie ma śladu obecności wojska. Tylko raz pojawia się młody policjant. Stojąc z gwizdkiem na środku drogi, wykonuje gesty, jakby chciał kierować przepływem ludzi.

Widać mężczyznę w żółtej koszulce. Pochylając się nad stolikiem zastawionym miseczkami z zupą, nawołuje do częstowania się.

Mężczyzna w kraciastym sarongu, czyli męskiej spódnicy, mówi, że przetrwał, bo dzień przed nadejściem cyklonu przyjechał do Labutty odwiedzić krewnych.

W klasztorze, gdzie pod opieką mnichów schroniły się tysiące ludzi, panuje chaos. Filmujący mężczyzna dziesiątki razy pyta koczujących o zabitych z ich wsi. Liczby sięgają tysiąca. Powtarza się odpowiedź, że w domach zalanych wodą zginęły całe rodziny. Mężczyzna z położonej na wysepce, liczącej 300 osób wsi Chittigane twierdzi, że jest jedynym, który przeżył. Z tysięcznej wsi Shwe Kyun Thar - utrzymują pytani - ocalało 300 osób. Z Hlwa Sar - 20. W Yay Way z 300 domów nie uratował się żaden.

Mężczyzna z plecami całkowicie odartymi ze skóry opowiada, że całą noc spędził zanurzony po szyję w wodzie uczepiony pnia palmy. W pewnym momencie zobaczył niesione przez wodę dwie łodzie wypełnione kobietami i dziećmi. Kiedy łodzie wywróciła fala, słyszał wołanie o pomoc. Do drzewa zdołała dopłynąć kobieta z kilkuletnim chłopcem. Po kwadransie oboje zniknęli pod wodą.

Z relacji uchodźców wynika, że przetrwali silni, zdolni utrzymać się na rozlewającej się w głąb lądu wysokiej nawet na cztery metry fali powodziowej. Utonęły dziesiątki tysięcy dzieci. Para starców mówi, że przetrwali dzięki temu, że ich dom znajdował się w pobliżu stojącej na wzniesieniu pagody, czyli buddyjskiej świątyni. Potęgi żywiołu dowodzi widoczny na filmie pochylony wśród zrujnowanych chałup stumetrowej długości prom pasażerski. Niesiony w głąb lądu przez fale miażdżył to, co napotkał po drodze.

Jeden z ostatnich kadrów nagrania jest tak zaskakujący, że w pierwszej chwili wydaje się złudzeniem. Kamera zatrzymuje się nad porzuconym w błocie portretem. Na oprawionym w ramki zdjęciu widać uśmiechniętego generała Than Shwe, znienawidzonego przez Birmańczyków przywódcę junty wojskowej rządzącej krajem.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,241 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly