16 Lipiec 2018 22:00
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Lech Kaczyński udaje się na szczyt energetyczny do Kijowa
blank.gifGospodarkaWcześniej prezydent Kaczyński będzie gościł w Wilnie, a następnie - wraz z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem - w łotewskiej Rydze.

Z Rygi prezydenci Polski, Litwy, Estonii i Łotwy, na pokładzie polskiego samolotu specjalnego, udadzą się do Kijowa.

Kilkugodzinne spotkanie z prezydentem Adamkusem w Wilnie ma mieć charakter "rutynowy". Jak powiedział Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP Mariusz Handzlik, na uwagę zasługuje rozmowa obu prezydentów nt. stosunków UE-Rosja po uchyleniu przez Litwę weta w sprawie mandatu do rozpoczęcia negocjacji z Rosją nt. nowego porozumienia o współpracy i partnerstwie.

W tym kontekście poruszone będą m.in kwestie energetyczne, które są bardzo ważne z punktu widzenia suwerenności i niezależności - poinformował Handzlik.

"Chodzi przede wszystkim o dywersyfikację dostaw (surowców energetycznych - PAP), ale i zapewnienie ich ciągłości. To kwestia europejskiej Karty Energetycznej i ustalenia stosunków w ramach UE, ale również dwustronnych" - wyjaśnił.

Prezydenci Adamkus i Kaczyński omówią również szczyt energetyczny w Kijowie, w tym "Deklarację", która ma tam być przyjęta.

Według Handzlika, trzeci obszar rozmowy Kaczyński - Adamkus dotyczyć będzie stosunków dwustronnych, m.in. udziału Polski w odbudowie mocy elektrowni atomowej w Ignalinie, spraw mniejszości polskiej na Liwie i litewskiej w Polsce, pisowni nazwisk, współpracy w edukacji i kulturze.

Z Wilna na pokładzie polskiego samolotu specjalnego prezydenci Polski i Litwy udadzą się do Rygi na Łotwie, gdzie spotkają się z prezydentami Łotwy Valdisem Zaltersem i Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem.

Prezydenci omówią tam kwestie związane z dostawami surowców energetycznych. Jak wyjaśnił Handzlik, rozmowa dotyczyć ma wykorzystywania energii jako instrumentu polityki zagranicznej. "Prezydenci biorą to pod uwagę, bo to jest istotne w kontekście stosunków UE z Rosją, ale także rozwoju państw Bałtyckich i Polski" - powiedział.

"Chodzi o skoordynowanie wysiłków i wypracowanie wspólnego stanowiska(...) Takie stanowisko wypracowane przez czterech prezydentów będzie bardzo ważnym głosem w ramach UE" - dodał Handzlik.

Po spotkaniu w Rydze prezydenci wydadzą oświadczenie, w którym opowiedzą się za zintensyfikowaniem działań na rzecz popierania projektów alternatywnych dróg dostaw nośników energii - zapowiedział Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta.

Z Rygi prezydenci udadzą się w piątek do Kijowa na szczyt energetyczny. Jednym z głównych tematów obrad dziewięciu prezydentów będzie wykorzystanie ropociągu Odessa-Brody do transportu ropy naftowej w kierunku zachodnim.

Jak informował wcześniej dyrektor departamentu ds. współpracy energetycznej MSZ Ukrainy, Serhij Korsuński, zostanie przedstawiona koncepcja wykorzystania tego rurociągu do przesyłu ropy zgodnie z pierwotnymi planami (ze wschodu na zachód).

Wbrew planom towarzyszącym budowie ropociągu Odessa-Brody, obecnie tłoczy on rosyjski surowiec z Brodów do Odessy. Przesyłana jest nim ropa naftowa z ropociągu "Przyjaźń", biegnącego z południowej Białorusi przez Ukrainę na Węgry oraz na Słowację i dalej do Republiki Czeskiej.

Na szczycie energetycznym w Kijowie, oprócz prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, oczekiwani są przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii i Rumunii.

Przedstawiciel Juszczenki ds. międzynarodowej współpracy energetycznej, Bohdan Sokołowski mówił w ubiegłym tygodniu, że podczas spotkania podpiszą oni trzy dokumenty: "Deklarację o zasadach globalnego bezpieczeństwa", " oraz dokument dotyczący działań na rzecz realizacji projektu euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej.

Także w ubiegłym tygodniu prezydent Lech Kaczyński mówił, iż oczekuje, że podczas kijowskiego szczytu powstanie "skonkretyzowany plan" działań związanych z przedłużeniem rurociągu Odessa-Brody do Gdańska.

W październiku 2007 roku na szczycie energetycznym w Wilnie prezydenci Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy podpisali umowę dotyczącą konsorcjum Nowa Sarmatia i korytarza transportowego dla ropy naftowej i gazu ziemnego. Od kilku lat istnieje polsko-ukraińska spółka Sarmatia, zajmująca się projektem Odessa-Brody.

Majowy szczyt energetyczny w Kijowie będzie już trzecim tego typu spotkaniem. Poprzednie odbyły się w maju 2007 w Krakowie i październiku 2007 w Wilnie. W Krakowie padła deklaracja o powołaniu firmy, która zajmie się organizacją i przygotowaniem projektu przedłużenia ropociągu Odessa-Brody do Płocka i Gdańska, którym w przyszłości miałaby popłynąć kaspijska ropa do Europy.
PAP
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,800,048 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly