16 Lipiec 2018 22:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Hodowla toksyn z zepsutych komputerów
blank.gifGospodarka
Każdego dnia w portach Afryki Zachodniej wyładowuje się tysiące wyrzuconych komputerów pochodzących z Europy Zachodniej i USA, które kończą żywot na olbrzymich wysypiskach toksycznych odpadów, gdzie dzieci palą je i rozbierają na części w poszukiwaniu metali, które można sprzedać jako złom.

Pozbywanie się w taki sposób przez kraje rozwinięte śmieci elektronicznych-inaczej e-odpadów-jest bezpośrednim pogwałceniem międzynarodowych przepisów, a co więcej, jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych mieszkańców ubogich dzielnic, jakie wyrosły pośród dymiących wysypisk w Lagos i Accra.

Aktywiści uważają, że pozbawieni skrupułów kupcy złomu nielegalnie wyrzucają miliony ton niebezpiecznych odpadów w krajach rozwijających się pod pozorem eksportu urządzeń do użytku szkół i szpitali. Wzywają do poprawy nadzoru przestrzegania zakazu eksportu e-odpadów, które mogą wydzielać ołów, rtęć oraz inne niebezpieczne substancje.

- Na terenie Ghany wyrzucanych jest coraz więcej odpadów z Europy i USA - twierdzi Mike Anane, dyrektor League of Environmental Journalists [Liga Dziennikarzy Ekologicznych] w Ghanie. - Ludzie rozbijający te monitory mówią mi, że cierpią na mdłości, bóle głowy i problemy z układem oddechowym.

Co miesiąc do Lagos przybywa ponad pół miliona komputerów-jednak zaledwie jeden z czterech działa. Reszta sprzedawana jest na złom, rozbijana i palona.

- Każdego roku miliony ton e-odpadów znikają z rozwiniętych krajów, a potem pojawiają się na nowo w krajach rozwijających się, pomimo międzynarodowych zakazów - twierdzi Luke Upchurch z organizacji Consumers International [Międzynarodowa

Organizacja Konsumentów], reprezentującej ponad 220 grup konsumentów ze 115 krajów świata.

Dochodowy biznes

Nielegalny handel e-odpadami jest bardzo intratny. Z jednej tony obwodów elektronicznych można uzyskać większą ilość złota niż z jednej tony złotonośnej skały. Jednak nielegalne pozbywanie się odpadów zagraża organizacjom dobroczynnym i innym, ofiarującym krajom rozwijającym się używane urządzenia.

Od chwili wejścia w życie w 1992 zakazu z Konwencji Bazylejskiej, delegalizującego eksport niebezpiecznych odpadów z krajów bardziej rozwiniętych do mniej rozwiniętych, komputery stały się częścią codziennego życia. Konsumenci i firmy wymieniają swój sprzęt w dramatycznie wzrastającym tempie, tworząc nowe góry odpadów.

Sześć lat temu Unia Europejska opracowała dyrektywę o zużytym sprzęcie elektrycznymi i elektronicznym (WEEE), która określiła nowe restrykcje dotyczące przemieszczania e-odpadów. Wspomniana dyrektywa, która w Wielkiej Brytanii weszła w życie w styczniu ubiegłego roku, w zdecydowany sposób reguluje przerzucanie e-odpadów do recyklingu oraz zakazuje ich eksportu w celu pozbycia się. Ponadto, wprowadzony został system, w którym koszt właściwej utylizacji sprzętu elektronicznego wprowadzanego na rynki od sierpnia 2005 musi zostać poniesiony przez producentów odpadów-wytwórców, detalistów, właścicieli marek oraz importerów.

Jednak DanWatch, organizacja będąca partnerem Consumers International, posiada dowód na to, że sprzęt komputerowy z brytyjskich firm i nawet samorządów jest wywożony na wysypiska w Afryce Zachodniej.

- Sfilmowaliśmy sześcioletnie dzieci grzebiące w ziemi w poszukiwaniu skrawków metalowego złomu wśród toksycznych odpadów z tysięcy porozbijanych lamp katodowych - powiedział Benjamin Holst, współzałożyciel DanWatch. - Cała społeczność żyje i pracuje w takim silnie trującym otoczeniu, które powiększa się każdego dnia.

Poprawnie działający sprzęt komputerowy nie jest objęty przepisami WEEE dotyczącymi eksportu. W rzeczy samej, dyrektywa zachęca do odnawiania i ponownego wykorzystania sprzętu komputerowego. Jednak nie stworzono reżimu do kontroli sprzętu komputerowego przeznaczonego do ponownego użycia przed wywiezieniem go zagranicę.

Regulacje dotyczące odpadów na terenie Anglii i Walii pozostają w gestii Environment Agency [Agencja Ochrony Środowiska]. - Nasze stanowisko w tej sprawie jest następujące: rzeczywiste ponowne zastosowanie działającego sprzętu to dobra rzecz - wyjaśnił Adrian Harding, doradca ds. polityki Agencji.

Problem tkwi w sformułowaniu "rzeczywiste ponowne zastosowanie". Harding przyznaje, że agencja zwyczajnie nie dysponuje środkami do kontroli każdej partii sprzętu wysyłanej w celu ponownego zastosowania w krajach rozwijających się. Częścią problemu jest fakt, iż agencja nie musi być zawiadamiana o przemieszczaniu urządzeń do ponownego użycia, zatem nie wiedziałaby nawet, które kontenery sprawdzać.

Jedną z organizacji, które dały się poznać jako legalny dostawca używanych komputerów dla krajów rozwijających się, jest Computer Aid International, obchodzący właśnie dziesięciolecie działalności-oraz dostarczenie ponad 119 tys. komputerów do różnych krajów, w tym Kenii i Chile.

Ta organizacja charytatywna zarejestrowana jest przez Environment Agency jako firma zajmująca się oficjalnie obróbką e-odpadów. Urządzenia, których firma nie może użyć, zostają przekazane do specjalistycznych zakładów recyklingowych na terenie UE. Tony Roberts, założyciel, jest zdania, że problem z obowiązującymi obecnie przepisami dotyczącymi e-odpadów wynika z faktu, iż poza UE producenci sprzętu komputerowego nie są zobowiązani do płacenia za właściwą utylizację tego sprzętu.

Brak skrupułów

Brak tych środków oznacza brak bodźca motywującego kraje rozwijające się do inwestowania we właściwe zakłady do utylizacji. W konsekwencji problem e-odpadów będzie się nasilał nie dlatego, że europejscy eksporterzy są pozbawieni skrupułów, tylko dlatego, że wzrasta liczba komputerów sprzedawanych w krajach rozwijających się.

- Jeśli przyjrzymy się całemu życiu produktu takiego jak komputer, to okaże się, że 75 proc. szkód dla środowiska zostaje wyrządzonych zanim komputer zostanie włączony po raz pierwszy - podkreśla - Produkcja, wydobycie surowców, zakłady wytwarzające zestaw części, oraz stosowane substancje toksyczne - oto szkody wyrządzane środowisku. Jeśli zatem nie uczynimy producenta odpowiedzialnym za wspomniane kwestie ochrony środowiska, nie dojdziemy do przeróbek projektów komputerów; nie dojdziemy do mniej uciążliwych dla środowiska metod produkcji sprzętu komputerowego.

W chwili, gdy będący darem Computer Aid International sprzęt przestaje nadawać się do dalszego użytku, firma stara się ograniczyć szkodę powodowaną przez jego utylizację względem środowiska naturalnego. Dla przykładu, w Kenii firma buduje zakład utylizacji, który nie tylko przyjmie sprzęt pochodzący od niej samej, ale także zepsute urządzenia z całego kraju. Ten proces jest prosty, jednak lepszy niż składowanie odpadów na wysypiskach; płytki drukowane są wywożone z powrotem do Wielkiej Brytanii.

Roberts mówi: - Kłopot w tym, że producenci nie zapewniają żadnych funduszy na rynkach rozwijających się, na których sprzedają miliony komputerów osobistych, zatem musimy utworzyć podobne fundusze na wszystkich rynkach.

Na ten apel odpowiedział Martin Hojs~k, aktywista Greenpeace International zajmujący się kwestią trucizn: - Chcemy, aby producenci byli odpowiedzialni za przyjęcie na powrót swoich zestawów - powiedział.

Mamy nadzieję, że ogromny wydatek, jaki producenci będą zmuszeni ponieść za utylizację wytworzonego przez nich sprzętu komputerowego niezależnie od miejsca jego sprzedaży lub użytkowania na świecie zmusi ten przemysł do produkcji bardziej "zielonych" komputerów.

Szybkie zakończenie spektaklu, w którym dzieci szperają w wysypiskach toksycznych odpadów w Afryce możliwe będzie wtedy, gdy zarówno ustawodawcy europejscy, jak również-w pierwszej kolejności-europejscy konsumenci oraz firmy przejmą odpowiedzialność za utylizację własnego sprzętu komputerowego.

Źródło: The Guardian
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,066 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly