16 Lipiec 2018 21:55
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
TP testuje w Krakowie telewizję mobilną
blank.gifGospodarkaTelewizja mobilna pozwala odbierać kanały w urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe tzw. trzeciej generacji, czy palmtopy. Działa m.in. w oparciu o cyfrową technologię DVB-H (ang. Digital Video Broadcasting Handheld) i to ona jest wykorzystana przez EmiTel w testach.

Każdy, kto posiada telefon wyposażony w technologię do odbierania DVB-H i znajduje się w promieniu kilku kilometrów od nadajnika w centrum Krakowa, może oglądać telewizję.

"Testy mają właśnie pokazać, jaki jest dokładny zasięg sygnału. Na pewno (Ó) jest dostępny w kluczowych miejscach, takich jak Rynek Główny, Kazimierz, Wawel, większe dzielnice mieszkaniowe Krakowa" - poinformował PAP Andrzej Kozłowski, dyrektor biura strategii, projektów i współpracy z regulatorem TP EmiTel. Testy będą prowadzone przez kilka miesięcy.

Kanały telewizyjne, które można odbierać w Krakowie, to: TVP1, TVP2, TVP Info, Gazeta.pl (Agora), TVP Sport, Polsat, TV Biznes, Puls, TVN, TVN24, TVN Style, TV4, RMF Maxxx.

"W najbliższym czasie planujemy uruchomienie dwóch dodatkowych kanałów. Mogę dodać, że będzie to pewnego rodzaju niespodzianka związana z EURO 2008 - - dodał Andrzej Kozłowski. Podkreślił też, że spółka ma możliwość testowania szerzej nieznanych programów Agory i RMF.

"Testy mają także na celu sprawdzenie całego modelu świadczenia usług, na który składa się współdziałanie dostawców (Ó) TV, operatorów telefonii komórkowej (Ó) oraz, tak jak w krakowskim przypadku, operatora infrastruktury DVB-H" - poinformował PAP Grzegorz Bernatek, analityk Audytel.

Dodał, że w Europie często testuje się technologię telewizji mobilnej - w samym maju ogłoszono je niezależnie w kilku miastach w Austrii, Szwajcarii i Estonii.

Testy na terenie Krakowa prowadzone są we współpracy z nadawcami i czterema operatorami telefonii komórkowej - Centertelem, Polkomtelem, PTC i P4.

Wcześniej, w październiku 2007 roku, TP EmiTel zaczął testować telewizję mobilną na terenie Warszawy i robi to do dziś. Teraz chce sprawdzić zasięg transmisji DVB-H w terenie o zabudowie miejskiej innej niż warszawska.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przygotowuje się do rozpisania przetargu na operatora telewizji mobilnej. W zeszłym tygodniu Anna Streżyńska, prezes UKE poinformowała PAP, że przetarg zostanie ogłoszony pod koniec czerwca br.

Wstępne zainteresowanie udziałem w nim zadeklarowało konsorcjum czterech operatorów telefonii mobilnej - Centertel, Polkomtel, PTC i P4. Według przedstawicieli sojuszu koszt uruchomienia cyfrowej telewizji mobilnej w standardzie DVB-H wyniesie 100-200 mln euro.

W przetargu może wystartować także Polski Operator Telewizyjny, spółka TVN-u i Polsatu. Nie wykluczył tego również Cyfrowy Polsat.

"Szacunki 100 tys. (...) klientów mobilnej telewizji do końca 2009 można uznać za realne. Należy (...)pamiętać, że w krajach unijnych największym impulsem rozwoju mobilnej telewizji były duże imprezy piłkarskie. (...) We Włoszech start usług DVB-H pokrył się z mundialem w Niemczech, co zaowocowało 250 tys. rzeszą klientów w pierwszych 6 miesiącach funkcjonowania, a na koniec 2007 r. już liczbą 800 tys. klientów - powiedział PAP Bernatek.

Dodał,że dużą barierą rozwoju telewizji mobilnej na polskim rynku może być konieczność dostarczenia sporej liczby specjalnie dostosowanych do DVB-H telefonów. Jego zdaniem kolejną problematyczną kwestią jest zakup częstotliwości i budowa kosztownej infrastruktury nadawczej.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,800,036 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly