23 Czerwiec 2018 04:49
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
"Le Figaro" godzi Tuska z Kaczyńskim
blank.gifWiadomości z Polski Prezydent Nicolas Sarkozy odroczył wizytę w Polsce z powodu kłótni między Tuskiem a Lechem Kaczyńskim - taką rewelację podał wczoraj francuski dziennik. - Nieprawda - zaprzeczają premier i przedstawiciele prezydenta.

"Le Figaro" zdołał pogodzić prezydenta i premiera, którym ostatnio trudno dojść do porozumienia w polityce zagranicznej.

- Przesunięcie wizyty nie ma nic wspólnego z Polską, tylko z konkretnym wydarzeniem we Francji - mówi Donald Tusk, dodając, że wizyta francuskiego prezydenta dojdzie do skutku 9 maja.

Doniesieniom "Le Figaro" nie wierzy prezydencki minister Michał Kamiński: - Z naszej strony było zrobione wszystko, by szczyt był manifestacją dobrych stosunków polsko-francuskich. Nie sądzę też, by szef rządu ponosił winę za odwołanie szczytu.

Kamiński podał, że w ramach szczytu planowano wspólną konferencję prasową prezydentów i premierów obu krajów.

Sarkozy miał być w Warszawie 23 kwietnia. Ale w ubiegłym tygodniu przewodniczący francuskiego parlamentu Bernard Accoyer poinformował, że prezydent odłożył wizytę o kilka dni z powodu pogrzebu Aime Cesaire - 94-letniego poety zmarłego na Antylach, twórcy ruchu négritude akcentującego odmienność kultury pochodzenia afrykańskiego. Utożsamiały się z nim miliony czarnoskórych Francuzów. Z powodu żałoby we Francji odwołano wiele oficjalnych wydarzeń.

Cesaire zarzucił Sarkozy'emu, gdy był on jeszcze ministrem spraw wewnętrznych, wybielanie kolonialnej przeszłości Francji. Nie chciał się z nim spotykać, gdy Sarkozy bywał na Martynice. Potem Sarkozy miał wobec poety poczucie winy.

"Le Figaro" inaczej tłumaczy odłożenie wizyty. Podobno Tuskowi nie podobało się, że w planie wizyty najważniejsze rozmowy przypadły prezydentowi Kaczyńskiemu. Dlatego premier i prezydent nie byli w stanie uzgodnić programu wizyty.

"Zniecierpliwieni wykrętami Polaków Francuzi zdecydowali się odłożyć spotkanie na później. Nie ustalono jeszcze żadnej daty" - pisze "Le Figaro". "Fałszywy ton w polskiej dyplomacji już spowodował szkody".

Autor (powołując się zresztą na "Gazetę Wyborczą") pisze o sporze polskiego prezydenta z szefem MSZ o ambasadora w Argentynie, którego min. Radosław Sikorski chce odwołać wbrew prezydentowi.

W Francji przecieki do poważnych gazet, a taką jest prawicowy "Le Figaro", nie są przypadkowe, lecz zwykle inspirowane przez Pałac Elizejski bądź MSZ.

Choć strona polska zaprzecza doniesieniom "Le Figaro", to jest w nich ziarno prawdy. Źródła w otoczeniu premiera potwierdzają, że Tusk nie chciał, by wszystkie umowy "o charakterze rządowym" były podpisywane w siedzibie prezydenta. - Nie był to jednak powód odroczenia wizyty - dodaje nasz rozmówca.

Potwierdzają to nasi rozmówcy we francuskim MSZ. - Były pewne problemy protokolarne między polskim prezydentem a premierem, ale nie na tyle poważne, by doprowadzić do odroczenia wizyty - powiedział "Gazecie" dyplomata w Paryżu.

Mógł być jeszcze jeden powód. Sarkozy miał w poniedziałek udzielić pierwszego w swej kadencji prezydenckiej wywiadu na żywo w telewizji - na krótko przed pierwszą rocznicą objęcia władzy. Chodziło o przedstawienie planu reform. To dla niego ważne, bo popularność prezydenta ostatnio dramatycznie spadła.

Ale wywiad przełożono na najbliższy czwartek. - Prezydent zajęty jest przygotowaniem do tego wystąpienia - tłumaczy nasze francuskie źródło.

Rewelacja "Le Figaro" dziwi też nasze MSZ, bo w połowie kwietnia gościł w Polsce z okazji rocznicy powstania w getcie szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner. - Ani słowem nie wspomniał o jakichkolwiek problemach - mówił nam urzędnik MSZ.

Nicolas Sarkozy miał odwiedzić Polskę nie tylko z premierem i sześcioma ministrami, ale i ze sławną żoną Carlą Bruni. Niestety, jak twierdzi Radio ZET, 9 maja Carla Bruni nie będzie towarzyszyła mężowi w Warszawie.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,779,634 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly