16 Lipiec 2018 09:05
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
RPO: czy Polacy są dyskryminowani w konkursach unijnych?
blank.gifGospodarkaJak podkreślił Kochanowski w piśmie do swojego unijnego odpowiednika, jego zaniepokojenie wzbudziły skargi - złożone przez Polaków uczestniczących w ostatniej rekrutacji - do EPSO (Europejskiego Urzędu Doboru Kadr - PAP) oraz Komisji Europejskiej.

- Skarżący wskazują na zaskakująco słabe wyniki, jakie osiągnęli w ostatnim konkursie na urzędników (kategorii A5) w dziedzinie publicznej administracji i zasobów ludzkich - zaznaczył Kochanowski.

RPO przytacza dane sygnatariuszy skargi, z których wynika, "że mniej niż 50 proc. Polaków, którzy przeszli do ostatniego, ustnego etapu, zdało pomyślnie egzamin".

Zdaniem Kochanowskiego, kandydaci na unijnych urzędników z Polski wskazują, że byli w konkursie "oddzieleni od innych narodowości i egzaminowani przez inną komisję niż kandydaci innych narodowości, a także otrzymali inny zestaw pytań".

RPO w piśmie przypomniał także wcześniejszą skargę członków Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, którzy zarzucili EPSO dyskryminację ze względu na wymagania językowe dla kandydatów z nowych państw członkowskich.

"(...)Rodzi to moje wątpliwości odnośnie do zasady równego traktowania obywateli pochodzących z nowoprzyjętych krajów członkowskich UE" - napisał RPO.

"Postanowiłem więc zwrócić się z uprzejmą prośbą do Pana rzecznika o rozważenie możliwości zbadania powyższej sprawy i podjęcia stosownych działań, mających na celu zapobieganie w przyszłości ewentualnej dyskryminacji ze względu na narodowość" - dodał Kochanowski.

Jak napisała pod koniec kwietnia "Gazeta Wyborcza", w ogłoszonych przez EPSO wynikach ostatniego konkursu na urzędników dla obywateli nowych krajów Unii Polacy wypadli wyjątkowo marnie. W kategorii prawników, ekonomistów i menedżerów znalazło się jedynie 60 Polaków, którzy pomyślnie przeszli konkurs - mimo, że EPSO zarezerwowało aż 140 stanowisk dla eurokratów z naszego kraju.

O wiele lepiej niż Polacy poradzili sobie kandydaci z innych krajów. Ze Słowacji i z Węgier zdało więcej osób, niż poszukiwano, z Czech, Litwy, Łotwy i Słowenii - prawie tyle, ile potrzeba.

Polska od wejścia do Unii ma kłopot z zapełnieniem należnych nam miejsc w unijnych instytucjach. W 2004 r. Komisja Europejska wyliczyła, ilu urzędników powinniśmy mieć. Do dziś udało nam się obsadzić jedynie 76 proc. Celujemy w posadach sekretarek i asystentów, mamy ich w Brukseli więcej niż pracowników merytorycznych - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,799,874 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly