16 Lipiec 2018 09:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Jak inwestować na emeryturę?
blank.gifGospodarkaSzanowni Państwo, bardzo potrzebuję fachowego wsparcia. Co zrobić z pieniędzmi, które za ok. 20 lat mają stać się moją dodatkową emeryturą? Jak je zainwestować, by mieć źródło utrzymania w wieku emerytalnym? Ile pieniędzy powinnam zgromadzić poza oszczędnościami, które już mam? Spodziewam się, że moja emerytura z ZUS będzie bardzo niska lub nie otrzymam jej w ogóle. Nie wiem, gdzie poszukać dobrego doradcy. Ci, którzy pracują w bankach, pełnią zupełnie inną rolę, są raczej sprzedawcami usług konkretnego banku. Za pomoc z góry dziękuję.

Marta P.Na początek powinna się pani zastanowić, jaka emerytura będzie pani potrzebna. Załóżmy, że będzie to 2 tys. zł miesięcznie. Ale uwaga - 2 tys. zł za 20 lat przy 3-proc. rocznej inflacji to realnie będzie równowartość dzisiejszych 1100 zł. Słowem - za 2 tys. zł otrzymane w roku 2028 będzie można kupić tyle, co dzisiaj za ok. 1100 zł.

Załóżmy więc, że chce pani za 20 lat mieć 2 tys. zł emerytury, ale w ujęciu realnym (już po uwzględnieniu inflacji). Jaką kwotę musi pani oszczędzać co miesiąc? Nie napisała pani, ile pieniędzy już pani ma. Ale załóżmy, że jest do bardzo niewielka kwota.

Trzeba jeszcze ustalić kilka rzeczy. Wiem już, że chce pani oszczędzać przez 20 lat. Jeśli w tym okresie uda się osiągać zysk przeciętnie 10 proc. rocznie, wówczas musi pani już dziś zacząć odkładać 960 zł miesięcznie, pod warunkiem że okres wypłacania emerytury wyniesie 15 lat. Jeśli miałby być 20-letni, wówczas składka rośnie do 1250 zł. Te wyliczenia obejmują już konieczność zapłacenia od zysków podatku Belki.

Podstawowe pytanie brzmi: jak osiągnąć 10 proc. zysku rocznie? Tutaj każdy doradca finansowy powie, że należy znaczącą część środków ulokować na rynku akcji. Oczywiście kojarzy się on z ryzykiem (szczególnie ostatnio), proszę jednak pamiętać, że będzie pani oszczędzać przez 20 lat, a nie przez kilka miesięcy. Na dłuższą metę, w normalnie rozwijającej się gospodarce, akcje przyniosą znacznie wyższy zyski niż lokaty bankowe czy obligacje.

W akcje powinna pani inwestować z wykorzystaniem funduszu inwestycyjnego. Ważne, by był to fundusz, który działa nie tylko na polskiej giełdzie, ale także w innych krajach - wtedy ryzyko jest mniejsze. Na dłuższą metę na świecie będzie rosła dominacja Azji (Chiny, Indie) nad USA i Unią Europejską - dlatego warto, by pani pieniądze korzystały na tej globalnej zmianie miejsc.

Ciekawie prezentuje się oferta grupy Fortis (fundusze Fortis L), gdzie pierwsza wpłata to 1 tys. dol. lub euro, a każda kolejna 100 euro. Dodatkowo w niektórych funduszach zabezpieczane jest ryzyko wynikające ze spadku notowań walut obcych w relacji do złotego. Jedynie 500 zł wystarczy, by zainwestować w fundusze Robeco (tutaj też stosowane jest zabezpieczenie przed ryzykiem). Szeroką ofertę funduszy zagranicznych ma też Citibank (nie ma ustalonej minimalnej wpłaty). Tutaj oferta jest co prawda tylko w walutach obcych. Proszę jednak pamiętać, że po wejściu Polski do strefy euro nie musi się pani obawiać ryzyka kursowego.

Wspomniałem o kilku funduszach zagranicznych nieprzypadkowo. Większość doradców finansowych zaoferuje pani zupełnie inne rozwiązania - będą to oferty firm ubezpieczeniowych z tzw. składką regularną. Te rozwiązania też opierają się na funduszach inwestycyjnych, ale są obciążone wyższymi kosztami - wspomniane 10 proc. zysku rocznie będzie trudniejsze od osiągnięcia.

Podsumowując, powinna pani inwestować w sposób systematyczny (miesięcznie, kwartalnie) w fundusze akcji (z dużym udziałem krajów rozwijających się), zwracając baczną uwagę na koszty - szczególnie te, które są pobierane od wszystkich zgromadzonych środków przez cały okres oszczędzania (tzw. opłaty za zarządzanie).

Mniej więcej po 15 latach oszczędzania taki portfel należy przebudować, tak by stał się bardziej bezpieczny - zmniejszamy udział akcji na rzecz obligacji stopniowo do 10 proc. w ostatnim roku oszczędzania. Wtedy spokojnie dobija pani ze swoimi oszczędnościami do portu. Utrzymując 100-proc. udział akcji do samego końca, w ostatnich latach poniesie pani zbyt wysokie ryzyko utraty części zbieranego przez lata kapitału w wyniku spadków na giełdzie.

Źródło: Gazeta Pieniądze RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,885 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly