19 Lipiec 2018 00:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Wady i zalety długich majowych weekendów
blank.gifPraca
Hotele, pensjonaty, restauracje, linie lotnicze mają w czasie długich weekendów prawdziwe żniwa. Większość pracowników korzysta z kilku dodatkowych dni wolnych regenerując siły. Z drugiej strony straty ponoszą przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, które w tym czasie nie pracują. W trudnej sytuacji znajduje się branża transportowa i logistyczna, ponieważ w długie weekendy obowiązuje zwykle zakaz poruszania się dużych ciężarówek. Szefowie sklepów wielko powierzchniowych także nie należą do zadowolonych. Długie weekendy łączą się zwykle z tymi świętami, w które supermarkety muszą być zamknięte. Linia dzieląca korzyści od strat, określa więc zdanie na temat tych kilku dodatkowych dni wolnych.

Weekendy to wysyp turystów

Nieco ponad dziesięć tysięcy mieszkańców gminy Brenna powinno zaliczać się do tych zadowolonych. Miejscowość odwiedza rocznie około czterystu tysięcy turystów. Z tego - duża część w czasie długich, wiosennych weekendów. Według Katarzyny Macurak z Urzędu Gminy między 1 a 4 maja obłożenie miejsc noclegowych wynosiło 100%. Pod koniec kwietnia nie było szans na wolny pokój. W czasie normalnego weekendu miejsca noclegowe wykorzystane są mniej więcej w połowie. Dodatkowe dni wolne to dobry czas tak dla miejscowości położonych w atrakcyjnych regionach kraju, jak i organizatorów wypoczynku poza krajem. Według raportu portalu Fru.pl, Polacy wydali na wyjazdy za granicę w czasie pierwszego majowego weekendu średnio po 2400 zł.

- Firmy z branży turystycznej podczas długiego weekendu majowego przeżywają prawdziwe oblężenie, a sprzyjające warunki makroekonomiczne dodatkowo potęgują ten efekt - komentuje Michał Włodarczyk, prezes zarządu Fru.pl. - W pierwszym tygodniu maja nasz serwis odnotował czterokrotnie większą liczbę rezerwacji niż w tygodniu poprzedzającym długi weekend majowy i następującym po nim. Co ciekawe, wiele z tych rezerwacji dokonywanych było z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Wzrost zainteresowania majowym wypoczynkiem można było odnotować już w styczniu. Liczba rezerwacji gwałtownie rosła w lutym, aby osiągnąć maksimum w kwietniu.

Eksperci widzą zalety

Pozytywny wpływ długich weekendów na branżę turystyczną dostrzega dr Małgorzata Krzyszoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Według niej, oprócz firm organizujących wypoczynek i oferujących noclegi zyskiwać mogą również producenci sprzętu turystycznego. Jednak w ich przypadku należy wziąć pod uwagę efekt kumulacji - rowery, pontony czy namioty zostałyby kupione tak czy inaczej. Jeśli nie przed weekendem majowym, to z pewnością przed wakacjami. Dr Krzyszoszek zaznacza także, że turystyka to tylko fragment gospodarki, który nie ma dużego wpływu na wskaźniki ekonomiczne.

Jeden dzień wolny to strata 4 mld zł

Próbę oszacowania wpływu dni wolnych na gospodarkę podjął jeszcze w 2006 roku rząd Kazimierza Marcinkiewicza. Wyniki badań przeprowadzonych na jego zlecenie pokazały, że koszt długich weekendów waha się od 0,5% do 1% produktu krajowego brutto. Jeden dzień wolny to dla gospodarki strata wysokości 4 mld zł. Jeśli rzeczywiście tak jest, to na czterech wolnych dniach na początku maja straciliśmy 16 mld. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź przynieść mogą dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu. Według Głównego Urzędu Statystycznego wartość tego miernika w lutym 2008 roku była o 15% wyższa niż rok wcześniej. W marcu, kiedy były święta wielkanocne, wzrost wyniósł jedynie 0,9%. Według Małgorzaty Krzyszoszek to właśnie przemysł szczególnie dotkliwie odczuwa wpływ większej ilości dni wolnych. Normalny rytm pracy zostaje zakłócony, trzeba dostosować pracę do innych niż zwykle warunków.

Coś dziwnego w marketach

O ile mniejsza dynamika wzrostu produkcji przemysłowej niekoniecznie zaskakuje, to gorsze wyniki sprzedaży detalicznej już tak. Mimo, że przed długimi weekendami w marketach ruch jest znacznie większy niż zwykle, a kolejki zdają się nie mieć końca, statystyki pokazują coś innego. W marcu wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł około 15%. To sporo, jednak znacznie, bo o 8%, mniej niż w lutym. Dodatkowy dzień wolny w czasie świąt wielkanocnych nie wpłynął więc korzystnie na gospodarkę. Prawdopodobnie wyniki majowe również będą nieco gorsze. Kalendarz uboższy o dwa dni robocze to mniej czasu na wykonanie założonych wcześniej planów lub - w wielu przypadkach - plany trochę skromniejsze. W praktyce można to wytłumaczyć na przykładzie zakładu szyjącego bluzki. W porównaniu do kwietnia, maj ma o dwa dni robocze mniej. Przy tej samej wydajności, produkcja będzie więc niższa o prawie 10%. Właśnie ta różnica daje w skali całej gospodarki 4 mld zł strat. Na skali korzyści z długich weekendów sieci handlowe znajdują się po stronie przeciwnej do branży turystycznej. Majówki, Wielkanoc czy 11 listopada to dla handlowców trudny czas. Zwłaszcza, że od 1 listopada 2007 roku mamy zakaz handlu w wybrane święta. Zaliczają się do nich 1 i 3 maja. - Nasze sklepy już w latach ubiegłych, tradycyjnie były zamknięte, dla naszej sieci nie jest więc to duża zmiana - przyznaje Dorota Patejko z sieci Auchan. Zaznacza jednak, że po raz pierwszy obowiązywał zakaz sprzedaży w weekend majowy, co skomplikowało organizację pracy supermarketów. Utrudnienia dotyczyły przede wszystkim zamówień na produkty świeże lub owoce i warzywa. Problemy pojawiły się w zaopatrzeniu w nabiał i pieczywo. Co ciekawe, kłopoty sieci wynikały nie z braku klientów, a z ich inwazji na sklepy 30 kwietnia i 2 maja. - Wiązało się to oczywiście ze zwiększeniem natężenia pracy każdego sklepu, aby tych klientów obsłużyć - dodaje Patejko.

To, co z perspektywy sieci handlowej było kłopotem, dla mniejszych firm stawało się poważnym wyzwaniem. - Do majowego weekendu zaczęliśmy przygotowywać się znacznie wcześniej - przyznaje Ilona Fedaczyńska z firmy Widan, dystrybutora mrożonej żywności działającego w Polsce południowej - Wiedzieliśmy, że między 1 i 3 maja pracownikom przysługuje dzień wolny.

Dobra organizacja pomoże przetrwać

- Dzięki dobrej organizacji pracy można zneutralizować ewentualne negatywne skutki długich weekendów - mówi Marta Pióro z Działu Informacji Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Co więcej, dla wielu przedsiębiorstw podjęcie wyzwania związanego z długimi weekendami może być opłacalne. W porównaniu z "normalnym" weekendem można było znacznie zwiększyć sprzedaż.

W przypadku Widanu partnerzy handlowi wykupili prawie wszystko, co firma miała w magazynach i chłodniach. - Okazało się, że majówka była naprawdę dobrym czasem dla firmy - przyznaje Fedaczyńska - Przy podobnych kosztach mieliśmy znacznie większy niż zwykle obrót.

A pracownik się cieszy

Z punktu widzenia pracownika, długie weekendy to same plusy. Można oderwać się od codziennych zajęć, zapomnieć o szefie i zaległych raportach. - Byłem na Słowacji i naprawdę zregenerowałem siły - przyznaje Marcin, księgowy z Krakowa.

Małgorzata Krzyszoszek także dostrzega tego rodzaju korzyści. Według niej więcej wolnego, niż zwykle, może pozytywnie wpłynąć na motywację pracownika. Zgadza się z tym Marta Pióro: - Jesteśmy jednym z krajów, gdzie pracuje się najdłużej - tłumaczy - Wielu pracowników pracuje na kilku etatach, dlatego tym, którzy mogą skorzystać z dni wolnych, na pewno się to przyda. Co więcej, "dłuższe wolne" łatwo można połączyć z tendencją występującą w Unii Europejskiej - godzeniem życia rodzinnego z pracą. - Pracownik, który może oderwać się od codziennych obowiązków, ma czas dla swojej rodziny, na rozwijanie swoich zainteresowań, czy dodatkowe kształcenie, jest bardziej efektywny, kreatywny i wydajny - podkreśla Pióro.

Gorzej za to na drogach

To, co cieszy pracowników i niepokoi ekonomistów może być koszmarem dla służb drogowych i policji. W czasie majowego długiego weekendu na drogach całej Polski zginęły 54 osoby. Według informacji Komendy Głównej Policji między 30 kwietnia a 4 maja doszło do 631 wypadków, w których rannych zostało prawie dziewięćset osób. Trzeba pamiętać, że każdy taki wypadek, poza tragicznym wymiarem osobistym, niesie za sobą określone koszta. Policjanci nie pracują za darmo, radiowozy potrzebują paliwa. Podobnie jest w przypadku pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, o kosztach leczenia poszkodowanych w ramach publicznej służby zdrowia nie wspominając.

Zanim łaknący wypoczynku pracownik dotrze w upragnione góry lub dojedzie nad wymarzone morze, musi pokonać kilkaset kilometrów po polskich drogach. W czasie długiego weekendu znaczną część czasu przeznaczonego na podróż spędza w gigantycznych korkach. Na trasach dojazdowych do większych miast i miejscowości turystycznych zatory sięgają kilkudziesięciu kilometrów. Co to oznacza, oprócz straty czasu i nerwów? Przede wszystkim większe zużycie paliwa. W korku spalamy o 10% więcej paliwa niż w normalnym ruchu miejskim i 20% więcej niż w czasie jazdy poza miastem. Więcej samochodów, to więcej turystów w miejscowościach wypoczynkowych. Więcej ludzi na szlakach, a co za tym idzie - większe obciążenie dla natury. W czasie majowego weekendu trasą do Morskiego Oka szło codziennie około 30 tys. osób, a Doliną Kościeliską - 8 tys. Dla środowiska taki tłum to ogromne szkody, których koszty poznamy po upływie wielu lat.

Nie ma jednej opinii

Co jednych cieszy, dla innych stanowi źródło strat. Długie weekendy dzielą Polaków. Z jednej strony stoi rzesza pracowników szczęśliwych, że dostali kilka dni wolnych ekstra. Towarzyszą im czekający na gości hotelarze i restauratorzy, a razem z nimi cała branża turystyczna. Naprzeciw nich zajęli pozycje przedsiębiorcy i zarządzający firmami, kierowcy ciężarówek i obrońcy naturalnego piękna Tatr wspierani przez ekonomistów pracowicie liczących straty, jakie ponosi gospodarka z powodu kilkudniowego przestoju. Kto ma rację? Być może każda ze stron. Długie weekendy można bowiem potraktować jako inwestycję - w motywację.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,475 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly