20 Czerwiec 2018 02:10
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Czy Tusk przełamie marazm
blank.gifWiadomości z Polski
Platforma Obywatelska doszła do władzy po fatalnych rządach SLD i konfliktowych rządach PiS. W polityce trochę emocji nie szkodzi, ale w ciągu ostatnich sześciu lat było ich za dużo - afery, dymisje, aresztowania, podsłuchy, rozpady koalicji. Od pół roku jest spokój i trzeba to docenić. To oczywiście nie znaczy, że obecny rząd jest odporny na skandale i afery, ale na razie dość zręcznie omija rafy. Kilka drobnych wpadek to jeszcze nie tragedia.

Gorzej, gdy się przyglądamy realnym osiągnięciom rządu. Są zapowiedzi, nie ma efektów w postaci nowych ustaw i bardziej energicznych działań. Nie ma z kilku powodów. Platformie np. brakuje wystarczającej większości do przełamywania weta prezydenta, a w dodatku PSL wcale nie jest łatwym

partnerem koalicyjnym.

Premier i jego zaplecze działają bardzo ostrożnie, bojąc się wywoływać konflikty społeczne, a za plecami mając przeciwników marzących o rewanżu. Współpraca PO z PiS przy trudnych reformach, do której Joannę Kluzik-Rostkowską wzywał Michał Boni w tekście opublikowanym we wtorek w "Gazecie Wyborczej", jest w tej sytuacji mało prawdopodobna. Nic też nie wskazuje na to, by komunalizację szpitali, ograniczenie emerytalnych przywilejów branżowych lub zmiany w podatkach zechciała poprzeć rozsypująca się, mówiąca językiem populizmu lewica. W jakichś mniej ważnych sprawach z lewicą pewnie można się porozumieć (z PiS - raczej nie), ale czy to wystarczy do utrzymania dobrej koniunktury gospodarczej i wysokiego poparcia w ciągu dwóch następnych lat?

Brak wystarczającego poparcia w Sejmie nie tłumaczy jednak wolnego tempa procesu, który można by nazwać "przywracaniem normalności". Komisje śledcze dopiero zaczęły pracę, zresztą w fatalnej atmosferze, która obniża ich wiarygodność.

Jak za poprzednich rządów trwają spory między tajnymi służbami. Może tajniaków jest za dużo, może zbyt wiele energii idzie na wzajemne podgryzanie? Prokuratorzy pracują równie wolno jak niegdyś, równie chętnie jak kiedyś proponują areszt, nagłaśniane w mediach sprawy ciągną się bez rozstrzygnięcia. Opinia publiczna nie wie, na jakim etapie jest śledztwo w sprawie rzekomej lub prawdziwej korupcji w Ministerstwie Rolnictwa, byłej posłanki PO Sawickiej i burmistrza Helu, byłej posłanki SLD Ostrowskiej.

Donald Tusk jest politykiem zręcznym, doświadczonym. Świetnie wypada w mediach, które pokazują obraz premiera fajnego chłopa. Czasami tej fajności jest za dużo i zaczynam marzyć o szefie rządu, który potrafi także krzyknąć i w dziesięć minut zdymisjonować nieudolnego lub kompromitującego urząd ministra. Kiedyś Jan Krzysztof Bielecki trzasnął drzwiami, wychodząc z "gospodarskiej wizyty" w zarządzanej nieudolnie państwowej fabryce, a za homofobiczną wypowiedź zwolnił wiceministra zdrowia z koalicyjnej partii.

Nie chodzi o kolejne gesty, lecz o większą skuteczność. Kluczowa dla rządu reforma zdrowia oraz pakiet 50+ - promujący wzrost zatrudnienia, ale także ograniczający przywileje branżowe -powinny zostać przedstawione w postaci ustaw i przegłosowane. Wóz albo przewóz. Lepiej, by prezydent zawetował reformy, niżby rząd czaił się, nie podejmując decyzji, w którą chce iść stronę.

Dwie ważne sprawy nie wymagają nowych ustaw - budowa dróg i autostrad oraz prywatyzacja i lepsze zarządzanie państwowym mieniem. W poprzednich rządach ministrowie resortów odpowiedzialnych za autostrady i skarb państwa skupiali się na wyjaśnianiu, dlaczego nie widać efektów ich pracy. Ludzie nie chcą tych wyjaśnień słuchać.

Albo premier potrafi przełamać marazm, albo niech zatrudni menedżerów, choćby miał im płacić pensje rynkowe. W przeciwnym razie do rządu Tuska na stałe przyklei się opinia nieudaczników i nierobów. Zarzuty takie stawiają politycy PiS i SLD, choć jedni i drudzy niewiele zrobili dla naprawy państwa (a więcej dla psucia) i gospodarki.

Na tle poprzednich gabinetów obecny wciąż nie wypada najgorzej, lecz pamięcią ludzką rządzi dziwny mechanizm - im dłuższy upływ czasu, tym jaśniejszy obraz przeszłości. Zresztą, mieć opinię nieco mniejszych patałachów to marna satysfakcja.

Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów: 4

aktywność - 2

komunikatywność - 5

sensowność - 4

Jak ocenialiśmy:

Podsumowujemy premiera Tuska i jego ministrów po sześciu miesiącach działalności. Każdego oceniamy w skali od 1 do 6 (tak jak w szkole) w kategoriach:

aktywność

komunikatywność

sensowność

Ta ostatnia jest najważniejsza - to ocena za całokształt.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,778,811 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly