17 Sierpień 2018 13:09
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Gdzie był nadzór nad tą izbą?
blank.gifWiadomości z Polski
Karol Dolecki: Jak pani skomentuje to, co się stało w Poznaniu?

Danuta Gadziomska: Bez wątpienia placówka była nieprzygotowana organizacyjnie. Pytam jednak, co robił samorząd, który nadzorował jej pracę? Najprościej zwolnić dyrektora izby. A przecież magistrat jako organ założycielski doskonale wiedział, kogo zatrudnia na to odpowiedzialne stanowisko.

Winnych należy szukać w urzędzie miasta?

- Nie wierzę, by wydział zdrowia nie wiedział np., że w izbie brakuje lekarzy, skoro dwóch złożyło wypowiedzenia. Ktoś zapytał dyrektorkę, czy ma pieniądze na zatrudnienie nowych?

Był jeszcze trzeci lekarz, który - jak się okazało - fałszował dokumentację dyżurów.

- Zasada jest taka, że jeśli w izbie nie dyżuruje lekarz, to nie przyjmuje się pacjentów. Placówka przestaje pracować. Skoro w Poznaniu tolerowano inną sytuację, to mamy dowód, jak duże były tam niedociągnięcia organizacyjne. Z tego wniosek, że wymagała ona kontroli. A to należało do samorządu.

Co panią szczególnie uderzyło w tej sytuacji?

- To, że dyrekcję izby obarcza się winą za śmierć bezdomnej pacjentki. Tymczasem zmarła ona w szpitalu i tam nikogo to nie dziwiło. Lekarze nie zauważyli niczego niepokojącego i nie mieli do izby żadnych zastrzeżeń. Bo jaką mieliśmy sytuację? To, że bezdomna, która nadużywa alkoholu, ma powiększoną wątrobę, dziwić nie mogło. Podobnie jak to, że w marcu miała zapalenie płuc. Po prostu nie było powodu do podejrzeń, że jej stan pogorszył się na skutek pobytu w izbie.

Prawdopodobnie przyczynił się do tego płyn Haron - stosowany w izbie toksyczny środek na insekty.

- Tylko to nie zostało jeszcze stwierdzone. A dyrektorkę już zwolniono. Ale tak to jest, że w szpitalu pacjent umiera regulaminowo. Zgon w izbie trafia na czołówki gazet. Tymczasem tę sprawę musi wyjaśnić prokurator. Inna rzecz, która mnie uderzyła, to fakt, że lekarz fałszujący dokumentację dyżurów był rzecznikiem dyscyplinarnym Izby Lekarskiej. Jeśli osoba, która ma dbać o morale innych, dopuszcza się takich rzeczy, to co tu komentować?

Czy rzeczywistość polskich izb wytrzeźwień jest taka jak w Poznaniu?

- Artykuł w "Gazecie" zwala z nóg, ale - niestety - rzuca fatalny cień na wszystkie izby w kraju. Odebrałam wiele telefonów od pracowników izb, którzy czują się dotknięci. Poznańska izba zagubiła się jakieś dwa lata temu, gdy zmieniło się jej kierownictwo. Przestali np. przyjeżdżać na szkolenia organizowane przez nasze stowarzyszenie, na których podpowiadamy, jak podnosić standard izb. Ten przypadek naprawdę nie oddaje rzeczywistości w izbach wytrzeźwień.

Jaka ona jest?

- Wykonujemy masę niewdzięcznej pracy, której nie widać i którą mało kto chciałby się zajmować, bo ludzie stronią od brudu, wydzielin, chorób i wulgaryzmów. Tylko w ubiegłym roku do izb w całym kraju przyjęliśmy 36 tys. bezdomnych. Nie liczę tych, którzy gdzieś są zameldowani, a żyją jak kloszardzi. To my, jako nieliczni, traktujemy ich jak ludzi, przywracamy im godność. Tu się ich kąpie, karmi, daje łóżko, a nawet odzież. Izba jest dla nich schronieniem. Wielu idzie na ulicę tylko po to, by się napić i wrócić do nas. Gdyby nie izby, wielu zmarłoby w śmietnikach. Czy wtedy ktoś obciążyłby odpowiedzialnością MPO? Mało kto wie, że trzecia część naszych pacjentów to sprawcy awantur domowych. Są zwykle agresywni, tymczasem pracowników izb nie chroni status funkcjonariusza publicznego, jaki mają choćby pracownicy socjalni. Inna duża grupa to bezrobotni. Od wielu osób nie jesteśmy w stanie ściągnąć należności za pobyt, a utrzymywać musimy się sami. Nasza rzeczywistość jest trudna, a odpowiedzialność ogromna. Często trafiają do nas ludzie schorowani, a alkohol nie pomaga w rozpoznaniu objawów. Pijany człowiek nie powie, że go boli, bo tego nie czuje.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,357 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly