16 Lipiec 2018 09:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Vistula ostrzy zęby na Kruka. Co zrobi ten ostatni, aby nie wpaść w ręce najeźdźcy?
blank.gifGospodarkaNajstarsza firma jubilerska w Polsce, istniejąca od 1840 r., stała się celem wrogiego przejęcia przez krakowskiego producenta odzieży na początku maja. Zarząd i założyciele spółki - rodzina Kruków - odrzucają ofertę, nie widząc sensu w połączeniu obydwu firm. Prezes W.Kruk Jan Rosochowicz oświadczył, że jeśli firma wpadnie w ręce Vistuli, to on z niej odejdzie.

Sęk w tym, że Krukowie posiadają jedynie 28 proc. akcji, a więc nie mają decydującego głosu na walnym zgromadzeniu. Wszystko będzie zależało od pozostałych inwestorów, przede wszystkim instytucji finansowych (TFI AIG, ING, PKO i Millennium), ale także indywidualnych właścicieli. Muszą oni do 27 maja zdecydować czy sprzedać akcje najeźdźcy, czy stanąć po stronie rodziny Kruków i zarządu. Obydwie strony walczą w ostatnich dniach ostro, nie tylko na słowa.

W piątek Vistula podniosła cenę o 3 proc. Początkowo płaciła 23,7 zł za akcję, teraz - 24,5 zł. To minimalnie więcej, niż wynosi aktualny kurs giełdowy.

- Po rozmowach z akcjonariuszami doszliśmy do wniosku, że jesteśmy w stanie zaoferować trochę więcej - powiedział agencji Reuters prezes Vistuli Rafał Bauer. Dodał, że po podwyżce ceny jest ona wyższa o 15 proc. od średniej notowań W.Kruk od początku roku.

Na pierwszy rzut oka to korzystna oferta, ale porównując notowania jubilerskiej spółki sprzed roku, widać, że Vistula chce wykorzystać znaczący spadek wartości W.Kruk z powodu bessy na giełdzie. Latem zeszłego roku płacono za akcję z grubsza 40 zł, a kiedy Vistula ogłosiła przejęcie, kurs był prawie o połowę niższy.

Na giełdzie koniunktura jest słaba, obroty niskie i instytucje finansowe mogą w takim wezwaniu jak na W.Kruk widzieć szansę na wyjście z inwestycji bez wpływania na kurs spółki. Ważne jest też to, że Vistula chce kupić aż do 66 proc. akcji, czyli można jej bez problemu sprzedać duże pakiety.

- Myślę, że coś się może stać z tymi 3 proc. Nie sądzę, aby to było robione tylko na pokaz - powiedział Reutersowi Sobiesław Pająk, szef działu analiz jednego z czołowych biur maklerskich IDM SA.

Wojciech Kruk oświadczył, że mimo wyższej ceny rodzina Kruków nie odsprzeda swoich akcji.

Vistula &Wólczanka ostrzy sobie zęby na Kruka, bo chciałaby stworzyć firmę z silnymi markami luksusowymi. Najechana spółka jest właścicielem najstarszej marki jubilerskiej w Polsce: W.Kruk i Deni Cler (ekskluzywna odzież dla kobiet).

Rosnący dynamicznie od kilku lat PKB sprawia, że przybywa zamożnych Polaków, którzy są klientami salonów jubilerskich.

- Kilka lat temu transakcje o wartości 20 tys. zł należały do rzadkości. Obecnie warte 70 tys. zł są co tydzień - powiedział nam prezes W.Kruk Jan Rosochowicz. Najbardziej hojny w historii klient wydał od ręki aż 350 tys. zł. Zdaniem Rosochowicza przez kilka najbliższych lat w branży jubilerskiej będzie trwała hossa napędzana np. sprzedażą drogich brylantów i zegarków.

Wrogie przejęcia na warszawskiej giełdzie należą do rzadkości. Zwykle przejęcia są przyjazne i rynek dowiaduje się o nich, gdy jest już wszystko ustalone w kuluarach między władzami firm i ich największymi akcjonariuszami. Wtedy przejęcie jest praktycznie przesądzone, a ewentualne korekty uzgodnień dotyczą tylko niewielkich zmian parytetu wymiany akcji lub ceny płaconej akcjonariuszom przejmowanej spółki.

Ale zdarza się, że oferta składana jest znienacka. Nie oznacza to wcale, że firma będąca celem przejęcia jest bez szans.

W ostatnich latach z kwitkiem odeszli inwestorzy, którzy chcieli przejąć BIG (obecnie Bank Millennium) oraz krakowskiego hurtownika Efekt SA. W pierwszym wypadku ta sztuka nie udała się potężnemu Deutsche Bank, bo zarząd BIG-u ze wsparciem innych akcjonariuszy podjął zaciętą walkę z inwestorem w sądach i mediach.

Z kolei Efekt obronił się, bo w sukurs przyszedł mu tzw. biały rycerz. Tym mianem określa się we wrogich przejęciach nowego przyjaznego inwestora, który kupuje duży pakiet akcji i broni w ten sposób firmę przed przejęciem. W Efekcie rolę białego rycerza spełniła KrakChemia (obecnie sieć supermarketów Alma).

Można też najeźdźcy podrzucić zatrutą pigułkę, czyli podjąć takie działania, które zniechęcą go do przejęcia. W przypadku W.Kruk taką zatrutą pigułką może być propozycja skupu akcji w celu umorzenia przez spółkę, co będzie forsowane przez założyciela spółki Wojciecha Kruka na najbliższym walnym w czerwcu. Byłaby to alternatywa dla inwestorów, którzy mogliby pozbyć się akcji, a nie wpadłyby one w ręce Vistuli.

Można również zatruć życie najeźdźcy, uchwalając nową emisję akcji dla białego rycerza lub sprzedając część majątku spółki, aby w ten sposób stała się ona nieatrakcyjnym celem.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,883 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly