16 Sierpień 2018 10:36
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
W Kijowie o energii od Morza Kaspijskiego po Bałtyk
blank.gifGospodarka
To był trzeci w ciągu roku szczyt poświęcony współpracy energetycznej. Tym razem w Kijowie spotkali się prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii oraz Ukrainy, Gruzji i Azerbejdżanu - byłych republik ZSRR, które aspirują do utrzymania jak najbliższych stosunków z zachodnimi demokracjami.

Państwa te połączył pomysł na wspólny interes: dostawy ropy naftowej ze złóż nad Morzem Kaspijskim do Europy Zachodniej poprzez polsko-ukraiński ropociąg z Odessy aż do Gdańska.

Na Ukrainie rurę z Odessy do miasta Brody w pobliżu polskiej granicy ułożono już w 2001 r. O jej przedłużeniu do Polski mówi się od lat - na razie bez rezultatu. Zniecierpliwieni Ukraińcy cztery lata temu wydzierżawili w końcu rurę koncernowi TNK-BP, a ten wykorzystuje ją do eksportu rosyjskiej ropy przez Morze Czarne, w celu przeciwnym do pierwotnych zamiarów.

O powrocie do pierwotnych planów rządy w Warszawie i Kijowie rozmawiały po pomarańczowej rewolucji. Kolejny impuls dał prezydent Lech Kaczyński, z którego inicjatywy urządzono w maju zeszłego roku energetyczny szczyt prezydentów w Krakowie. Pół roku później na kolejnym szczycie prezydentów w Wilnie firmy ropociągowe z Polski, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Litwy podpisały porozumienie o utworzeniu spółki, która przygotuje plany i dokumentację do rozpoczęcia transportu ropy znad Morza Kaspijskiego do Bałtyku.

Kijów chce instytucji

Spółka ta już zamówiła u wybranej w przetargu amerykańskiej firmie doradczej Granherne studium wykonalności projektu dostaw kaspijskiej ropy. Dokument będzie gotowy w listopadzie, a na szczycie w Kijowie przedstawiano jego wstępne założenia.

Dla strony ukraińskiej najważniejszym celem szczytu było przyjęcie przez prezydentów deklaracji o powołaniu "wspólnoty tranzytu energii między państwami basenów Morza Kaspijskiego, Czarnego i Bałtyckiego", czyli utworzeniu międzyrządowej instytucji, która koordynowałaby współpracę firm przy dostawach kaspijskiej ropy.

Pomysł ten sceptycznie ocenia Bruksela, chociaż deklaruje poparcie dla tworzenia regionalnych stowarzyszeń energetycznych. - Nie jest jasne, jaki miałby być cel nowej organizacji. Działając wspólnie jako UE, a nie tworząc nowe organizacje, mamy o wiele większą siłę - mówił rzecznik Komisji Europejskiej Ferran Tarradellas.

Ostatecznie w Kijowie zamiast deklaracji o powołaniu "wspólnoty państw tranzytowych" prezydenci, wśród nich Lech Kaczyński, podpisali informację o "przestrzeni tranzytowej", faktycznie pozostawiając do dalszych uzgodnień tworzenie wspólnej instytucji do koordynacji tranzytu ropy.

Prezydenci podpisali też deklarację o globalnych zasadach bezpieczeństwa energetycznego, w której zaapelowali o rezygnację z wykorzystywania energii do celów politycznych. To szczególnie ważne dla państw b. ZSRR i dawnego bloku wschodniego. W ostatnich latach Rosja wielokrotnie zakręcała im kurek z ropą i gazem, korzystając z monopolu odziedziczonego po czasach ZSRR.

Spekulowano, że tę deklarację może też podpisać obecny w Kijowie komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs. Nie uczynił tego.

- Komisarz nie podpisał deklaracji, bo była to deklaracja państw. Ale oczywiście w pełni popieramy zasadę, że energia nie powinna być narzędziem politycznym. Komisarz mówił też w Kijowie, że rurociąg Odessa - Brody to projekt, który leży w interesie całej Europy, bo może przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw energii i dywersyfikacji jej źródeł. Od dawna go popieramy - powiedział "Gazecie" Ferran Tarradellas, przypominając, że Bruksela dała 2 mln euro grantu, za który przygotowano poprzednie studium wykonalności transportu kaspijskiej ropy.

- Jeśli w naszej części Europy jakaś inicjatywa przetrwa ponad rok, to jest to sukces - ocenia szczyt w Kijowie poseł PiS i były wiceszef MSZ Paweł Kowal.

Kazachstan wraca do gry

Kto dostarczy ropę do ukraińsko-polskiej rury? Ten problem od dawna blokował inwestycję. Początkowo Kijów i Warszawa liczyły na ropę z wielkich złóż w Kazachstanie, ale wiosną zeszłego roku prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew uzależnił dostawy surowca od włączenia Rosji do projektu.

Od tego czasu za głównego dostawcę uchodzi Azerbejdżan. Ale Baku oferuje na razie tylko 5 mln ton ropy rocznie, czyli mniej więcej o połowę za mało, by opłacało się przedłużać rurę do Polski.

Kazachstan nie wycofał się jednak ostatecznie. Wczoraj w Kijowie jego przedstawiciel zadeklarował, że Kazachstan może uczestniczyć w projekcie Odessa - Brody - Gdańsk. Miało to szczególną wymowę po zakończonych w piątek rozmowach Nazarbajewa z nowym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Wbrew oczekiwaniom wizyta Miedwiediewa w Kazachstanie nie zakończyła się podpisaniem spektakularnych umów energetycznych.

- Kazachstan czeka na rozwój sytuacji - uważa Paweł Kowal.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,938 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly