16 Lipiec 2018 21:51
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Nie doczekały się unijnych pieniędzy
blank.gifGospodarkaDorota Jędrzejewska-Motyka z Kamienia Pomorskiego jest z wykształcenia architektem wnętrz. Przez kilka lata pracowała w urzędzie. Marzyła o własnej firmie. Kiedy przeczytała, że szczeciński oddział Krajowej Izby Gospodarczej organizuje program dla kobiet, w którym można wygrać pieniądze na start, postanowiła spróbować. Warunkiem był udział w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia firmy, napisanie biznesplanu i założenie własnej działalności. Jędrzejewska-Motyka we wrześniu wzięła udział w szkoleniu. Jej biznesplan został dobrze oceniony przez komisję, więc miała otrzymać 11 tys. zł. Zrezygnowała z pracy, założyła firmę Project-Art&Decor zajmującą się projektowaniem wnętrz oraz rękodziełem. Wynajęła także lokal na siedzibę firmy. W marcu podpisała umowę grantową. Pieniądze miały wpłynąć w ciągu siedmiu dni. Czeka na nie do tej pory. Co miesiąc wydaje prawie tysiąc zł na ZUS i czynsz. Dochody, jakie przynosi firma wystarczają tylko na zapłacenie składek. Są niskie, bo Jędrzejewska-Motyka nie ma za co m.in. kupić potrzebnego programu komputerowego.

W podobnej sytuacji znalazła się Beata Górecka, również z Kamienia Pomorskiego. - Wydawało mi się, że Izba Gospodarcza to poważna instytucja. Chciała, żebym założyła własną działalność, to tak zrobiłam. Straciłam zasiłek dla bezrobotnych. Teraz mam firmę, koszty, a brakuje mi pieniędzy na życie. To jest tragedia. Jestem samotną matką, więc zamiast rozkręcać firmę musiałam pójść do pracy, żeby utrzymać rodzinę - mówi Górecka.

Obie kobiety próbowały interweniować w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Dzwoniły, wysłały maile. W końcu od urzędniczek usłyszały, że winne jest ministerstwo pracy, które "nie przekazuje pieniędzy, gdyż prowadzi jakąś kontrolę". Z kolei pracownicy MPiPS wyjaśnili im, że problem leży po stronie KIG, która nie rozliczyła się z wykorzystanych środków.

W dodatku zarówno Jędrzejewska-Motyka jak i Górecka w najbliższym czasie mogą stracić pieniądze, które miały otrzymać... bo ich nie wydały. W umowie grantowej jest zapis, że muszą je wykorzystać w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy. - Tylko jak mamy wydać środki, których nie mamy - pytają się.

Program "Nowe Kwalifikacje i Przedsiębiorczość dla Bezrobotnych Kobiet" finansowany ze środków unijnych ruszył pod koniec 2006 roku. Realizowała go w całym kraju Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Prawie 2 tys. kobiet miało dostać granty po 11-11,5 tys. zł. Pieniądze wypłacono ok. 1700 kobietom. Od kilku miesięcy czeka na nie jeszcze ponad 200.

Marek Kłoczko, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej tłumaczy zwłokę tym, że KIG nie otrzymała pieniędzy od ministerstwa. - Przed wypłatą ostatnich funduszy musi ono przeprowadzić kontrolę. Nie wiem, dlaczego jest przeprowadzona dopiero teraz. Ma się zakończyć 21 maja, później dostaniemy pieniądze - mówi.

Ministerstwo zaprzecza, żeby kontrola miała jakikolwiek związek z wstrzymaniem wypłaty ostatnich pieniędzy. Według niego winna jest KIG, która rozliczyła się tylko z niewielkiej części otrzymanych już 39 mln zł. Powinna wytłumaczyć, na co wykorzystała minimum 60 proc. tej sumy. A do tej pory dokumenty były dostarczane z licznymi błędami. - Jeśli KIG pokaże mi, że dobrze i zgodnie z projektem wydała pieniądze to zapewniam, że następnego dnia wypłacę jej brakujące 4,5 mln - mówi Ewa Wróbel, dyrektor departamentu Wdrażania EFS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.Kłoczko twierdzi, że panie nie stracą pieniędzy. Liczy na to, że MPiPS zgodzi się na wydłużenie projektu o dwa miesiące, czyli do końca sierpnia. Dzięki temu KIG mogłaby przedłużyć umowy z paniami, które jeszcze nie otrzymały grantów.

Okazuje się, że jest to niemożliwe. Pierwotnie projekt "Nowe Kwalifikacje i Przedsiębiorczość dla Bezrobotnych Kobiet" miał zakończyć się 30 marca tego roku. Ministerstwo zgodziło się dać KIG jeszcze dodatkowe trzy miesiące. Zaznaczyło przy tym, że nie można kolejny raz z takiej możliwości skorzystać. Projekt musi się zakończyć do końca czerwca.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,028 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly