14 Sierpień 2018 21:10
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rośnie popularność usługi cash back - wypłat gotówki w kasach sklepów
blank.gifGospodarkaAby wypłacić gotówkę z bankowego konta nie zawsze trzeba szukać oddziału banku lub bankomatu. Coraz więcej posiadaczy kart płatniczych może zgłosić się po gotówkę do sklepu, w którym codziennie robią zakupy, kawiarni,restauracji lub stacji benzynowej.

Z danych organizacji płatniczej Visa wynika, że takich punktów handlowych działających jak bankomaty, jest już w całej Polsce ponad 7 tys. A sama usługa - nazywana cash back - bardzo szybko zyskuje na popularności.

W pierwszym kwartale Polacy wypłacili w sklepach kartami Visa ponad 8 mln zł żywej gotówki. - Od stycznia do marca zanotowaliśmy ponad 63 tys. takich wypłat, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 10 tys. - cieszy się Małgorzata O'Shaughnessy z polskiego oddziału Visa. Do tego dochodzi jeszcze kilka milionów złotych wypłacanych kartami ze znakiem MasterCard.

Miliony wypłacane kartami z kas sklepowych to wciąż tylko kropla w morzu "zwykłych" wypłat bankomatowych. Z danych NBP wynika, że w bankomatach co miesiąc wypłacamy ponad 18 mld zł, ale trzeba pamiętać, że cash back nie jest jeszcze tak łatwo dostępny, jak bankomaty.

Z usługi mogą korzystać na razie klienci tylko niektórych banków. W przypadku kart Visa dotyczy to m.in. klientów PKO BP, ING, Lukas Banku, Multibanku i mBanku, a w przypadku kart z logo MasterCard wypłaty w sklepach są dostępne na razie tylko dla klientów BPH i ING.

To w sumie ok. 9 mln posiadaczy kart debetowych (wszystkich takich kart banki wydały ponad 18,5 mln). Zarówno Visa, jak i MasterCard zapowiadają, że wkrótce cash back będzie dostępny dla klientów innych banków.

Wypłacanie gotówki z kasy sklepu jest banalnie proste. Wystarczy, że klient ma przy sobie kartę płatniczą, a w sklepie jest odpowiedni terminal do obsługi płatności bezgotówkowych. Transakcja odbywa się tak samo, jak płatność kartą za zakupy - klient potwierdza ją podpisem lub PIN-em.

Są tylko dwa ograniczenia: wypłata nie może być większa niż 200 zł, a klient nie może przyjść do sklepu wyłącznie po gotówkę. Jednocześnie musi też zrobić zakupy o dowolnej wartości, za które zapłaci kartą.

Wypłaty gotówki w punktach handlowych mogą w jakimś stopniu zastąpić klientom korzystanie z bankomatów. Co prawda na razie punktów handlowych, w których można wypłacić gotówkę, jest tylko 7 tys. (to i tak dużo, biorąc pod uwagę, że wszystkich bankomatów jest 11,5 tys.), ale wszystkich terminali do obsługi kart (tzw. POS-ów) sklepy mają ponad 170 tys.

Nawet gdyby tylko część ze sklepowych terminali przystosować do cash backu, to klienci banków mieliby do dyspozycji wielokrotnie szerszą sieć dostępu do gotówki, niż ta, którą mogą zapewnić oddziały banków i bankomaty. To ważne zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie bankom nie zawsze opłaca się instalować bankomaty.

Bankowcy nie ukrywają, że przyświeca im nie tylko misja ułatwiania życia klientom banków, ale i cel bardziej merkantylny - by Polacy częściej zaczęli używać kart na zakupach. Dziś aż 80 proc. wszystkich transakcji kartami debetowymi to wypłaty z bankomatów.

Każda taka wypłata do dla banku straty - eksploatacja urządzeń, ochrona, napełnianie gotówką sporo kosztuje, a za wypłaty z własnych bankomatów bankowcy nie pobierają żadnej prowizji. Cash back to szansa na zbudowanie nowego nawyku wśród klientów - korzystania z kart w sklepach.

Z danych NBP wynika, że - uwzględniając również karty kredytowe - już ponad 45 proc. wszystkich transakcji kartami w Polsce to transakcje bezgotówkowe (głównie zakupy w sklepach). Jeszcze dwa lata temu ten odsetek nie przekraczał 30 proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,191 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly