16 Sierpień 2018 10:33
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Do urzędu pracy przez internet
blank.gifWiadomości z Polski
W czerwcu resort ma rozpocząć prace nas całodobowym systemem teleinformatycznym "Zielona linia". Bezrobotni będą mogli w każdej chwili zalogować się do centralnej internetowej bazy danych z ofertami pracy. Będą też mogli bezpłatnie skorzystać z pomocy telefonicznych doradców zawodowych, nawet do godziny 21.

Z kolei pracodawcy poszukujący osób do pracy mają uzyskać dostęp do bazy danych osób poszukujących pracy. Będą też mogli założyć w internecie swój profil, dzięki któremu dotrą do nich bezrobotni. I zgłaszać mailowo do urzędów zapotrzebowanie na pracowników - zamiast, jak dotąd, słać faksy do poszczególnych placówek.

"Zielona linia" wzorowana jest na pilotażowym programie 7/24 testowanym od listopada w województwie podlaskim na stronie www.up.podlasie.pl.

Z serwisu skorzystała Urszula Wdziękońska z białostockiej firmy Electrum. Jej przedsiębiorstwo świadczy usługi z zakresu automatyki, robotyki i elektroenergetyki, dlatego często potrzebuje do pracy elektromontażystów. Urszula Wdziękońska zwykle zamieszczała ogłoszenia w prasie albo w internecie. Przez urzędy pracy wolała nie szukać pracowników.

- Elektryk jest ostatnio bardzo pożądanym zawodem. Myślałam, że jeśli ktoś o takich kwalifikacjach nie ma pracy, to jest pracownikiem, jakiego wolałabym nie zatrudniać - mówi.

Ale gdy natknęła się na serwis 7/24, zdecydowała się z niego skorzystać. - To było proste: wystarczyło zalogować się, wrzucić do internetu ofertę, zaznaczyć właściwą opcję i ogłoszenia znalazły się we wszystkich urzędach pracy w całym województwie podlaskim - opowiada.

W ten sposób znalazła już kilku pracowników. I zamierza szukać dalej. - Przekonałam się, że są dwie grupy elektryków, którzy rejestrują się w urzędach pracy i którzy mnie interesują jako pracownicy. Po pierwsze: wracający z zagranicy. Pierwsza rzecz, którą robią po powrocie, to rejestracja. Taki system jak 7/24 to dla mnie jedyny sposób, żeby do nich dotrzeć. Druga grupa to ci, którzy tracą pracę z powodu automatyzacji zakładu. Oni też od razu idą do urzędów. A to są dla mnie bardzo cenni pracownicy, z ogromnym doświadczeniem.

Urszula Wdziękońska ocenia system 7/24 jako ogromne ułatwienie dla pracodawców. Także Jeremiemu Mordasewiczowi z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych podoba się pomysł "Zielonej linii". - Jeśli urzędy pracy zaoferują pracodawcom kandydatów chętnych do pracy i aktywnych, to może wreszcie przestaną być dla pracodawców"urzędami bezrobocia"- mówi.

- Taki system jest dla młodych i samodzielnych, albo dla tych, którzy niedawno stracili pracę i jeszcze mają siłę i chęć jej szukać - uważa Mordasewicz. - Ludzie starsi raczej nie będą rejestrować się w internecie. "Zielona linia" nie pomoże też długotrwale bezrobotnym, którzy nie mają pracy przez rok i dłużej. W wyniku przedłużającego się braku pracy są tak bierni, że nie będą nigdzie dzwonić. Im i ludziom starszym potrzebne jest indywidualne i specjalistyczne podejście.

Co na to sami bezrobotni? Jerzy Skupin, 57-latek z Białegostoku, który od siedmiu lat poszukuje pracy w Białymstoku, jest rozczarowany systemem 7/24. Skorzystał tylko z bezpłatnej infolinii. Otrzymał trzy propozycje pracy. - Sam system może i jest dobry - mówi pan Jerzy. - Ale pracodawcy umieszczają w nim niewiele ogłoszeń dla osób w moim wieku.

Ministerstwo Pracy planuje też zwiększenie liczby zatrudnionych doradców zawodowych, którzy będą opracowywać indywidualne programy pomocy dla tych, którzy sami nie radzą sobie ze znalezieniem pracy.

Program jest elementem przygotowywanej przez resort zmiany wizerunku urzędów pracy. - Nie chcemy, by utrwalały bierną postawę - powiedziała "Gazecie" wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

W Polsce jest 1,6 mln zarejestrowanych bezrobotnych, z czego 62 proc. to długotrwale bezrobotni. Wskaźnik bezrobocia w kwietniu wyniósł 10,5 proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,857 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly