17 Sierpień 2018 13:07
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Mniej pieniędzy dla partii
blank.gifWiadomości z Polski
Państwo łoży na partie potężne pieniądze: ponad 100 mln zł rocznie. To rozwiązanie wprowadzono w 2001 r., by finanse partii były przejrzyste.

To się do końca nie udało. Ujawniły się za to wady systemu: kampanie wyborcze są jak walka koncernów na spoty reklamowe, a nowe partie mają niewielkie szanse w starciu ze sponsorowaną z budżetu konkurencją.

Nawet gdy do wyborów daleko, partie potrafią wydać setki tysięcy złotych na reklamówki. PiS w lutym tego roku zrobił kreskówkę na motywach Czerwonego Kapturka o złym Tusku i dobrym Kaczyńskim.

- 90 proc. wydatków każdej partii to reklamówki telewizyjne i billboardy - mówi "Gazecie" szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.

I zapowiada gruntowne zmiany. Będą dwa projekty ustaw. Pierwszy, który jest już w Sejmie, zakłada likwidację subwencji i dotacji z budżetu dla partii. Ich finanse nadal będą jednak pod kontrolą Państwowej Komisji Wyborczej, a nieprawidłowości mogą się skończyć nawet delegalizacją. Tak PO chce rozbroić argumenty pozostałych partii - że pieniądze będą trafiały do partii pod stołem, a to PO ma najbogatszych wyborców.

Z projektu zapewne zniknie przepis o tym, że każdy może wpłacać 1 proc. swojego podatku na wybraną partię, podobnie jak w przypadku organizacji pozarządowych. Przeciw był ponoć premier Donald Tusk, nie zgadzało się koalicyjne PSL i oczywiście opozycja.

Drugi projekt to nowość. Ma być podobnie jak w Niemczech: przy partiach będą działały - jako ich intelektualne zaplecze - fundacje. I będą się ubiegały o granty z budżetowych pieniędzy.

- Na przykład na ekspertyzy, projekty ustaw, pisanie programu, szkolenia - mówi "Gazecie" szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

PO przyjrzała się bliżej temu systemowi podczas niedawnej wizyty kierownictwa partii w Niemczech, u zaprzyjaźnionej CDU (niemieckiej chadecji). Przy CDU działa Fundacja Adenauera; konkurencyjna SPD (socjaldemokracja) ma Fundację Eberta.

Projekt ma być gotowy za mniej więcej dwa tygodnie. Nie jest przesądzone, kto będzie decydował o podziale pieniędzy.

- Być może Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - mówi Chlebowski.

"Gazeta": Grzegorz Schetyna będzie przyznawał partiom pieniądze?

- Mogą paść takie zarzuty. Ale jesteśmy otwarci na propozycje opozycji, a ustawa mogłaby zacząć działać od następnej kadencji. Pieniądze mają dostawać naprawdę merytoryczne projekty.

A jak jest obecnie? Subwencję dostaje co roku każda partia, która uzyskała co najmniej 3 proc. głosów w wyborach. Im większe poparcie, tym więcej pieniędzy. PO w tej kadencji będzie dostawała z budżetu prawie 38 mln zł rocznie, PiS - 35,5 mln, PSL - 14 mln, SLD - 13,5 mln zł; SdPl - 3,3 mln zł; PD - 2,2 mln.

Partie, które dostały się do Sejmu, dostają też dotację - zwrot wydatków za kampanię. Państwowe pieniądze stanowią większość dochodów partii. I to zdecydowaną - nawet do 90 proc. Reszta to składki członkowskie i wpłaty od sympatyków. Na partię można rocznie wpłacić 15-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 16 tys. zł.

Co zrobi PSL? - Będziemy rozmawiali, być może już we wtorek, na spotkaniu liderów koalicji. Nie może być tak, że przy każdej zmianie przepisów o finansowaniu partii PSL traci - mówi nam szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Żartem dodaje, że może Platforma sama podda się nowemu systemowi.

Przeciw będzie zapewne PiS. Joachim Brudziński: - To populizm Platformy. Takimi chwytliwymi hasłami chcą przykryć nieudolność i brak poważnych projektów. PO powinna pokazać, jak wykorzystać środki unijne. A sam pomysł? Platformą nie kieruje troska o pieniądze z budżetu, tylko troska o Platformę. PO chce cofnąć polski system partyjny do lat 90., gdy do partii przychodzili biznesmeni z walizkami pieniędzy. System finansowania partii z budżetu jest dobry, bez niego nigdy nie wygrałyby partie jak PiS, za którymi nie stoi wielki biznes. Zresztą PSL na pewno się nie zgodzi, a PO mówi o tym, żeby się przypodobać i przykryć wpadkę z wyprawą premiera do Ameryki Południowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.03 6,821,293 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly