16 Sierpień 2018 10:34
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Stoczniowa walka na zakładowe gazetki
blank.gifWiadomości z Polski

- Dość propagandy "Kuriera Stoczni Gdańsk" - ogłosił Karol Guzikiewicz, wiceszef stoczniowej "S". - Wznawiamy wydawanie "Rozwagi i Solidarności", związkowej gazety dla stoczniowców.

Koniec października 2007 r.: ukraińska firma ISD jest o krok od przejęcia stoczni. Gdy wybory wygrywa PO, do stoczniowców dociera plotka, że nowy rząd może wstrzymać prywatyzację. Reakcja "S" jest natychmiastowa: pod siedzibą marszałka Jana Kozłowskiego (PO) manifestuje 400 robotników. Rzucają petardy, palą opony. - Łapy precz od prywatyzacji - krzyczą.

Politycy PO zapowiadają, że nic wstrzymywać nie będą. Na początku stycznia 2008 r. Ukraińcy przejmują kontrolę nad kolebką "S". Ale dzisiaj związkowcy są już niezadowoleni. Poszło m.in. o zakładową gazetkę.

"Kurier Stoczni Gdańsk" ukazuje się od lutego, wyszło siedem numerów. Redaktorem naczelnym jest rzecznik firmy Aldona Dybuk. Kurier pisze o tym, co dzieje się w zakładzie: o montażu nowego ogrodzenia, problemie z wysoką absencją stoczniowców, skrzynkach na uwagi (stoczniowcy mówią, że na donosy). Są także wywiady z szefami firmy.

- Wyłania się z tego obraz stoczniowca, który bierze lewe zwolnienia i obija się. To obraza dla ciężko pracujących ludzi - mówi Guzikiewicz.

- Kurier przypomina dawną "Trybunę Ludu", przy czym w "Trybunie" prawdziwe były nekrologi, a prawdopodobna pogoda. W "Kurierze" prawdziwych informacji nie znaleźliśmy. Życiorysy prezesów zdają się prawdopodobne - mówi na łamach reaktywowanej właśnie "Rozwagi i Solidarności" Roman Gałęzewski, szef zakładowej "S". Dodaje, że żaden z liderów związku nie będzie wypowiadał się do "Kuriera".

Na reakcję zarządu nie trzeba było długo czekać. "Wolność słowa to jeden z postulatów stoczniowców z sierpniowych strajków" - napisała we wstępniaku do najnowszego "Kuriera" Aldona Dybuk. "Ale wolność słowa to także odpowiedzialność za słowo. Niestety po lekturze ostatniego numeru >>Rozwagi<< można dojść do wniosku, że nie wszyscy o tym pamiętają. Na usta ciśnie się jedno słowo: protestuję!".

Spór o gazetkę to kolejne starcie "S" z ISD. - Stoczniowcy, Sejm, rząd, prezydent, wszyscy zostaliście oszukani przez ISD! - mówił pod koniec marca do posłów z komisji skarbu Guzikiewicz. - ISD gwarantowała publicznie, że będzie pakiet socjalny. Po wyborach wszystko się zmienia, nie ma pakietu. Stoczni grozi strajk.

- Żadnego strajku nie będzie - odpowiada jeden z dyrektorów firmy. - Przemówienie Guzikiewicza w Warszawie, konflikt o gazetki - to tylko sygnały rosnącej frustracji. Związkowcy mieli kiedyś strategiczny wpływ na firmę, współrządzili nią. Sami wprowadzili do stoczni Ukraińców, a teraz ci powiedzieli: basta. I choćby związkowcy założyli sto gazetek, to wpływów już nie odzyskają.Z Kuriera Stoczni Gdańskiej

O ogrodzeniu zakładu: "Nie wszystkim podoba się nowy płot. Niektórzy narzekają na utrudnienia, takie jak wydłużenie dojazdu transportu. Ale najistotniejsze jest zwiększenie bezpieczeństwa mienia stoczni i pracowników. Ostatnio często dochodziło do kradzieży i wynoszenia majątku zakładu. - Proszę o wzajemną życzliwość i zrozumienie, kiedy strażnik poprosi o przepustkę - mówi Zenon Grudzień, szef Wewnętrznej Służby Ochrony SG".

O skrzynkach na skargi: "Wielu pracowników nie miało jak zasygnalizować problemów związanych zwłaszcza z wyceną i organizacją pracy. Zdarzało się, że zgłaszane ustnie skargi były lekceważone. Dlatego zrodził się pomysł założenia skrzynek, do których pracownicy mogą wrzucać swoje uwagi. Tak zgłoszone uwagi będą starannie przeanalizowane".

O zwolnieniach stoczniowców: "O ile urlop każdemu pracownikowi się należy, to sprawa zwolnień lekarskich jest bardziej skomplikowana i łatwiej tu o nadużycia. Niektórzy stoczniowcy po wielu latach pracy chorują. Nie jest jednak tajemnicą, że spora grupa pracowników nadużywa zwolnień, by dorabiać w innych miejscach. To okradanie firmy i ZUS-u".

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,882 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly