15 Sierpień 2018 15:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Nie upychać więźniów kolanem
blank.gifWiadomości z Polski

Przepis - w kodeksie karnym wykonawczym - mówi, że dyrektor więzienia może "w szczególnie uzasadnionych wypadkach" umieścić więźnia "na czas określony" w celi, w której przypada mniej niż ustawowe 3 m kw. na osobę. To jedna z najniższych norm w Europie (zwykle więźniowie mają prawo do 5 m kw.).

Jednak dzięki obalonemu wczoraj przez Trybunał przepisowi nawet tej normy nie przestrzegano, bo po upływie "czasu oznaczonego" dyrektor przedłużał więźniowi pobyt w przeludnionej celi na kolejny "czas oznaczony" - i tak do końca wyroku. W ten sposób więziennictwo upychało kolanem rosnącą rzeszę skazanych i tymczasowo aresztowanych, dla których nie było miejsc.

Ten proces rozpoczął się w 2000 r., kiedy ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński ogłosił zaostrzenie polityki karnej. Mówił, że walki z przestępczością nie może ograniczać liczba miejsc w więzieniach. I nie ograniczała: w 2001 r. na niecałe 68 tys. miejsc przypadło 77,5 tys. więźniów. Pod koniec 2006 r. było 90 tys. więźniów na 72 tys. miejsc. Na wykonanie wyroku czekało ponad 40 tys. skazanych.

- Już samo przebywanie w przeludnionej celi Trybunał w Strasburgu uznaje za naruszenie zakazu okrutnego i poniżającego traktowania - mówił wczoraj przed Trybunałem Konstytucyjnym mec. Marcin Wroński w imieniu Jacka Garbacza, więźnia z Zakładu Karnego w Wołowie.

Garbacz od czterech lat przebywa w przeludnionych celach. Walczy o poprawę warunków, nie tylko składając pozwy i skargi, ale także głodując i dokonując samookaleczeń. - Jedyny czas, kiedy odbywał karę w warunkach zgodnych z prawem, to pobyt w szpitalu - podkreślił mec. Wroński.

Do skargi przyłączył się rzecznik praw obywatelskich. Dr Janusz Zagórski występujący w imieniu rzecznika przed Trybunałem podkreślał, że od 2000 r. na cele poprzerabiano świetlice, biblioteki i wszelkie inne pomieszczenia, w których więźniowie mogliby w ciągu dnia przebywać.

- W tej sytuacji oprócz godzinnego spaceru więźniowie przebywają głównie w celach. Jedzą na łóżkach, bo nie ma miejsca na stół, załatwiają się na oczach innych, śpią na zmianę na podłodze, bo nie wystarcza miejsc na pryczach. To sytuacja, która narusza godność i konstytucyjny nakaz humanitarnego wykonywania kary - mówił dr Zagórski.

Wczoraj przed Trybunałem nikt - ani przedstawiciel prokuratora generalnego, ani Sejmu - nie bronił przepisu. Kontrowersje wzbudziło tylko to, czy powinien być obalony natychmiast, czy też Trybunał powinien odroczyć wejście wyroku w życie.

Prokurator Wiesław Nocuń wnioskował o odroczenie na półtora roku: - To da rządowi czas na dokończenie programu tworzenia 17 tys. miejsc w więzieniach. I na wprowadzenie przepisów umożliwiających szersze stosowanie innych kar niż więzienie. A co do zaskarżonego przepisu, rząd przewiduje jego nowelizację: żeby w przeludnionej celi można było umieszczać na nie dłużej niż sześć miesięcy, bez możliwości przedłużenia.

O odroczenie wejścia w życie wyroku wnosili też przedstawiciele Sejmu i rzecznika praw obywatelskich. Tylko mec. Wroński uznał, że nie można odraczać wyroku, który ma chronić tak ważną wartość jak zakaz tortur i okrutnego traktowania.

Trybunał - zgodnie z oczekiwaniami - obalił przepis. Wytknął mu, że nie precyzuje, w jakich to "uzasadnionych przypadkach" można pozbawić więźnia prawa do minimum powierzchni życiowej, jak bardzo można tę powierzchnię mu ograniczyć i na jak długo.

Wyrok wejdzie w życie za 18 miesięcy. W tej chwili na wykonanie kary czeka 47 tys. skazanych. W zakładach karnych i aresztach jest 78 938 miejsc i 87 591 więźniów.

Możliwość zwiększania liczby więźniów w celach bez ograniczeń Trybunał Konstytucyjny mógł zablokować już w kwietniu 2006 r. Miał wtedy rozpatrzyć skargę poprzedniego rzecznika praw obywatelskich prof. Andrzeja Zolla na rozporządzenie wydane do obalonego wczoraj przepisu przez ministra Lecha Kaczyńskiego. Ale nie rozpatrzył, bo nowy rzecznik dr Janusz Kochanowski wycofał skargę 15 minut przed rozprawą.

Formalnym powodem była (nieistotna) zmiana rozporządzenia wprowadzona dzień wcześniej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Na wczorajszej rozprawie pełnomocnik RPO dr Zagórski tłumaczył, że minister obiecał wtedy rzecznikowi, że sytuacja w więzieniach się poprawi.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,602 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly