16 Lipiec 2018 21:40
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kuratorium bada dramatyczne wypracowanie
blank.gifWiadomości z PolskiW kwietniu prokuratura zatrzymała 56-letniego trenera siatkówki z Poznania Krzysztofa L. Zarzuty: molestowanie i znęcanie psychiczne nad co najmniej 4 dziewczynkami. Psycholog uznał zeznania 14-latek za wiarygodne, sąd aresztował trenera na trzy miesiące.

Jednak "Gazeta" dotarła do wypracowania, które 14-letnia siatkarka - gimnazjalistka z Poznania - oddała już w październiku 2007 r. swojej polonistce w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu. Wypracowanie jest opisem zachowań trenera L. Nauczycielka Elżbieta Madalińska nie zareagowała. "Idę na trening i wiem, że za chwilę poniży mnie jak szmatę i zjedzie jak psa. Powie, że jestem nikim i wszystko co robię jest złe, nawet to, że żyję. Mam dość, chce zasnąć i nigdy się nie obudzić. Nie chcę już żyć..." - pisała uczennica w wypracowaniu.

Wypracowanie opublikowaliśmy w piątek, a historię dramatu młodych siatkarek w "Wysokich Obcasach". I już wczoraj w szkole ruszyła kontrola, która ma wyjaśnić, dlaczego pedagog nie zareagowała na dramatyczny apel uczennicy.

Barbara Zatorska, rzecznik wielkopolskiego kuratorium oświaty: - Czekamy na ustalenia wizytatora. Po jego wnioskach będziemy ewentualnie wyciągać konsekwencje.

Wypracowanie 14-letniej gimnazjalistki

Myślę, młodzi sportowcy, że ten temat zainteresuje każdego z was. Na pewno wszyscy chcielibyście być najlepsi w swojej dziedzinie, a także by trenerzy dobrze was szkolili i pomagali w osiągnięciu celu. Zapewne równie ważne są dla was kontakty z trenerami, dobra współpraca jak i obustronny szacunek.

W dzisiejszych czasach trenerzy próbują rządzić i kierować młodzieżą jak robotami. Na początku wszystko jest dobrze. Trener mówi wam o ewentualnych błędach, które wspólnie eliminujecie, chwali za ciężką pracę czy osiągnięcia i wspiera was. Następnie działa na waszą psychikę czy podświadomość mówiąc jaki on jest dobry w tym co robi i jakie macie szczęście, że do niego trafiliście.

Kiedy stanie się już waszym "Bogiem" i nie będziecie mogli bez niego żyć, coś zacznie się zmieniać. Przy całej drużynie będzie was poniżać np. że nie umiecie grać, czy biegać, a wasza gra przypomina siedzenie na ubikacji. Śmiejecie się? Otwórzcie oczy! Dotyczy to większości młodzieży, która dopiero dojrzewa zarówno fizycznie jak i psychicznie ucząc się życia.

Przytoczę fragment z pamiętnika pewnej nastolatki, która stała się ofiarą "trenera psychologa":

"...Dziś znów powiedział, że moja gra nie przypomina gry libero i czeka, aż skończe swoją zabawę na tej pozycji. Ścisnął Marysię za gardło, bo odebrała piłkę autową. Miała czerwone ślady na szyi do końca dnia. Wyrzucił mnie z sali (...) [Fragment nieczytelny na uwierzytelnionej kopii wypracowania, którą zdobyła "Gazeta".]

Zaczął gadać, że kocham innego trenera, z którym co chwile rozmawiam i się przytulam! Tak po prostu sobie to wymyślił i rozpowiada! To już trwa od czterech miesięcy i jest coraz gorzej. Ostatnio powiedział Oldze, że jeśli chce zajść daleko w siatkówce, to ma zerwać ze mną kontakty. Zgodziła się, bo co miała powiedzieć? Takich "akcji" jest bardzo dużo. Idę na trening i wiem, że za chwilę poniży mnie jak szmatę i zjedzie jak psa. Powie, że jestem nikim i wszystko co robię jest złe, nawet to, że żyję. Mam dość, chce zasnąć i nigdy się nie obudzić. Nie chcę już żyć..."

To jest jeden z bardzo wielu przypadków znęcania się nad swoimi podopiecznymi. Wiele z was nie zauważa krzywdy jakiej robią nam starzy nieodpowiedzialni jak i młodzi trenerzy czy trenerki. Zanim ktoś to zauważy może być już za późno. Stracimy poczucie własnej wartości, zwątpimy w siebie i swoje możliwości. Nie pozwólmy by ktoś zniszczył naszą psychikę czy osobowość. To może doprowadzić do samobójstwa lub skończyć się w zakładzie psychiatrycznym.

Zarówno młodzież jak i rodzice! Nie pozwólcie by tak było w waszych klubach, czy w klubach waszych dzieci! Nie dajcie sobą rządzić, ani kierować. Bądźcie niezależni, miejcie własne zdanie. Podąrzajcie drogą swoich własnych wartości i poglądów. Sami kierujcie własnym życiem! "Każdy jest kowalem swego losu". Nie dajcie się wykorzystywać. Bądźcie sobą. Nie zmieniajcie się dla nikogo.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.05 6,800,006 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly