18 Sierpień 2018 03:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Do Syczuanu z chińskim premierem
blank.gifWiadomości ze świataJane Macartney, korespondentka "The Times" w Pekinie, nadal nie wie co o tym myśleć. Pod koniec tygodnia chińskie MSZ spytało ją, czy chce polecieć do epicentrum trzęsienia ziemi u podnóża Himalajów. Mieli tam być premier Wen Jiabao i sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon.

Macartney pracuje w Chinach od lat, mówi nam, że niewiele ją dziwi, ale wyprawa do Syczuanu przeczy całemu jej doświadczeniu. Zaczynając od tego, że Chiny to kraj, w którym do niedawna klęski żywiołowe ukrywano, a kończąc na tym, że 13 zachodnich dziennikarzy zabrał helikopter chińskiej armii. Nawigator pokładowy był tak zdziwiony, że wszystkich prosił o autografy.

A potem było jeszcze ciekawiej, bo zaraz na miejscu premier Wen Jiabao zaimprowizował konferencję dla mediów. To wbrew naturze władzy w Chinach, gdzie przywódcy rządzą w tajemnicy. Zachodnie media mają prawo do jednej konferencji prasowej z premierem w roku, po dorocznej sesji fasadowego parlamentu. Niespodzianek nie ma, bo pytania trzeba przysłać z wyprzedzeniem.

Tym razem było inaczej. Premier starał się odpowiedzieć na wszystkie pytania. - Wen był komunikatywny i odprężony całkiem jak demokratyczny polityk zabiegający o głosy wyborców - opowiada Macartney.

Wen przyznał, że sytuacja nie jest jeszcze opanowana. Wymienił trzy priorytety: uniknąć wybuchu epidemii, wylania jezior utworzonych na rzekach w wyniku osunięcia mas ziemi i zapewnić schronienie 5 mln ludzi. Mając przed sobą Yingxiu, w którym 8,6 tys. z 13 tys. mieszkańców pogrzebanych jest pod gruzami domów, premier wydawał się poruszony rozmiarami kataklizmu i nieszczęścia ludzkiego.

Macartney nie ma jednak złudzeń, że otwarcie na zachodnie media zostało starannie przygotowane. - Chińscy przywódcy nie czynią tak radykalnych zwrotów bez długich przemyśleń i spotkania co najmniej niektórych z członków dziewięcioosobowego prezydium Biura Politycznego - mówi dziennikarka "The Times".

Macartney uważa, że po stłumieniu marcowych protestów w Tybecie i wojnie z opisującymi te wydarzenia zachodnimi mediami chiński rząd zakopuje topór wojenny. Bo widzi, że na 73 dni przed igrzyskami w Pekinie współczucie dla Syczuanu zjednuje Chinom sympatię świata i skutecznie spaja samych Chińczyków, masowo pomagających ofiarom katastrofy.

Czy za Wen Jiabao pójdą inni przywódcy chińscy? - Zamierzamy trzymać się polityki otwarcia - zapewniał premier.

Władze zrobiły też inny ważny gest - poluzowały politykę jednego dziecka. Zdecydowały wczoraj, że rodzice, którzy stracili dziecko albo których dziecko zostało poważnie ranne czy okaleczone, mogą zgłosić się po zezwolenie na jeszcze jedno.

W kataklizmie z 12 maja zginęło ponad 65 tys. osób, a ponad 23 tys. zostało uznanych za zaginione. Wiele z nich to dzieci.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.09 6,821,524 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly