18 Sierpień 2018 03:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Chłopi Castro nie przepuszczą
blank.gifWiadomości ze świataNa Kubie budzi się społeczeństwo obywatelskie. W ubiegłą środę delegacja chłopów, niedobitków przymusowej kolektywizacji, wręczyła rządowi, czyli radzie państwa, petycję z żądaniem przywrócenia prywatnej własności ziemi i wolnego rynku. Bezprecedensowy apel wręczył Pedro A. Alonso Pérez, drobny rolnik z prowincji Santiago de Cuba, a podpisali go przywódcy czterech dotąd nieznanych niezależnych stowarzyszeń: Angel Luis Mart~nez González, Ada Ricardo, Adrián San Emeterio Ramón i Arturo Arias Gómez.

Do niedawna zastraszonym Kubańczykom nie przyszłoby do głowy publiczne krytykowanie komunistycznej dyktatury lub domaganie się reform. A jeśli już się na to odważyli, mogli być pewni szykan i więzienia. Kilka lat temu za apel o rozpisanie referendum w sprawie przywrócenia podstawowych wolności obywatelskich (projekt Vareli) na wiele lat więzienia skazanych zostało kilkudziesięciu działaczy opozycji. Oszczędzono tylko autora pomysłu i przywódcę Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia Oswaldo Payę.

Jednak krytyka reżimu i żądania zmian się nasiliły, gdy ponad rok temu sędziwy i schorowany dyktator Fidel Castro usunął się w cień, a władzę przejął jego młodszy brat Raul i rozpoczął pierwsze nieśmiałe reformy. Chłopska petycja została podpisana w 49. rocznicę reformy rolnej z 1959 r. i stanowi miażdżące oskarżenie dyktatury o zniszczenie kwitnącego niegdyś rolnictwa Kuby.

Uderza radykalizm żądań oraz bezkompromisowy język, wolny od socjalistycznej nowomowy. "49 lat po reformie rolnej widać, że żaden z zasadniczych problemów nie został rozwiązany - przeciwnie, są one coraz poważniejsze. Zniszczona została istniejąca w chwili zwycięstwa rewolucji cała infrastruktura gospodarcza i społeczna, a producentom odebrano prawa do ziemi oraz produktów ich pracy" - piszą rolnicy. "Druzgocąca walka przeciw własności prywatnej spowodowała masową ucieczkę chłopów do miast. Dzisiaj istnieje jedno wielkie obszarnicze gospodarstwo państwowe większe od prywatnych latyfundiów, które rewolucja chciała zniszczyć. Nasze rolnictwo jest zacofane i wręcz prymitywne. Produkcja rolnicza - cukru, kawy czy mięsa - nie sięga nawet połowy tej sprzed 1959 roku. Wydajemy miliony dolarów na import żywności, którą z łatwością moglibyśmy produkować sami. (...) Mały sektor prywatny, który ocalał z kolektywizacji, zajmuje zaledwie ok. 25 procent ziemi, ale produkuje ponad 70 procent. To dowodzi, że nie możemy szukać przyczyn ruiny gospodarczej na zewnątrz lub w zmianach klimatycznych, lecz wyłącznie w narzuconym modelu gospodarczym, który poniósł klęskę na całej linii".

Kuba przeżywa zapaść gospodarczą, zwłaszcza w rolnictwie, gdzie ok. 60 proc ziemi uprawnej leży odłogiem. Przerażony zapaścią reżim Raula Castro zapowiedział tylko przekazywanie jej w użytkowanie chłopom oraz pozwolenie na kupowanie narzędzi rolniczych i nawozów. Na razie obietnice te nie zostały spełnione. Kraj wciąż nie potrafi sam się wyżywić i importuje żywność za 1,6 mld dol. rocznie. A pierwszym jej dostawcą jest znienawidzona Ameryka.

Rolnicy żądają prawdziwej kontrrewolucji na kubańskiej wsi. Domagają się uchwalenia nowych praw, które zniosą państwowy monopol w handlu, przywrócą własność prywatną i wolny obrót ziemią oraz jej płodami. Chcą rozwiązania wszystkich tzw. spółdzielni i państwowych gospodarstw oraz obdzielenia ziemią na własność ich pracowników, w tym dawnych wywłaszczonych właścicieli, prawa do zakładania prywatnych przedsiębiorstw przetwórstwa oraz ustanowienia banku rolnego do kredytowania prywatnych rolników. Żądają także, by wszystkie te zmiany przebiegły pod demokratyczną kontrolą społeczeństwa.

Mija właśnie 100 dni od objęcia formalnej władzy przez Raula Castro. Poza zniesieniem zakazu posiadania komputerów i telefonów komórkowych przez Kubańczyków oraz wstępu do dewizowych hoteli żadne zasadnicze reformy demokratyczne nie nastąpiły. Reżim trwa w letargu, a Kubańczycy są coraz odważniejsi.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,537 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly