18 Sierpień 2018 03:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rosja proponuje Europie pakt
blank.gifWiadomości ze świata
To była największa niespodzianka pierwszej europejskiej wizyty nowego władcy na Kremlu. Propozycja traktatu padła podczas przemówienia do członków niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej i tzw. Komisji Wschodniej (zrzesza niemieckich biznesmenów inwestujących we wschodniej Europie).

- To byłby pakt regionalny stworzony na bazie karty Narodów Zjednoczonych - mówił Miedwiediew, wzywając Europejczyków do zwołania szczytu w tej sprawie. Jednocześnie przestrzegał, że dalsze rozszerzanie NATO na wschód zaszkodzi stosunkom z Rosją.

Niemcy twierdzą, że nowy traktat to odpowiedź Rosji na ekspansję NATO. - Moskwa chce się zabezpieczyć, by Sojusz nie angażował się w rozwiązywanie konfliktów podobnych np. do tych w Abchazji. Tym powinno zajmować się ONZ, ewentualnie Rosja wspólnie z Unią Europejską. Ale proszę zauważyć, jak zmienił się ton. Miedwiediew nie sięga tak jak Putin po pogróżki, tylko wysuwa nowe propozycje i wyraża żal, że ekspansja NATO zaszkodzi stosunkom - mówi Cornelius Ochman, analityk fundacji Bertelsmanna.

Rosyjski prezydent równie lakonicznie zapowiedział też, że Moskwa rozważa możliwość utworzenia międzynarodowego konsorcjum do zarządzania gazociągami i ropociągami biegnącymi z Rosji do Europy. W jego skład wchodziłyby firmy z Rosji, UE oraz krajów tranzytowych. Czy chodzi tylko o Ukrainę i Białoruś, czy także o Polskę, Słowację, Czechy, Litwę - nie wiadomo.

- Byłby to przykład wzajemnej zależności, o jakiej mówi się w Europie - stwierdził Miedwiediew. Nie powiedział, czy jego propozycja dotyczy istniejących, czy dopiero projektowanych połączeń, ale i tak jego pomysł wzbudził spore zainteresowanie. Wcale jednak nie wiadomo, czy Rosja jest gotowa dopuścić Europejczyków do kontroli nad swoimi rurami, a przynajmniej zagwarantować europejskim firmom prawo do swobodnego tranzytu ropy i gazu. Dotąd Moskwa się od tego się wzbraniała, choć Unia uzależniała od tego otwarcie swojego rynku dla rosyjskich koncernów energetycznych.

- Byłaby to rewolucja, ale właśnie dlatego jestem sceptyczny. W ten sposób Moskwa sama osłabiałaby swoją pozycję. Nie wiadomo, na jakich zasadach działałoby konsorcjum i jaki wpływ mieli by na nie Europejczycy. Poza tym Europa nie jest gotowa na koordynację takiego przedsięwzięcia. Unia nie ma jeszcze wspólnej polityki energetycznej - wylicza Piotr Buras, ekspert z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Miedwiediew lobbował też za gazociągiem północnym i jego bałkańskim odpowiednikiem South Stream, który Gazprom chce kłaść na dnie Morza Czarnego. - Bez dodatkowych źródeł energii i dróg zaopatrzenia rozwój Europy będzie wolniejszy - przestrzegał. Angela Merkel zapowiedziała zaś, ze Niemcy i Rosja wspólnie będą starać się przezwyciężać uprzedzenia krajów, które mogły odczuć, że gazociąg północny jest skierowany przeciwko nim. W tym kontekście nie padło jednak słowo "Polska".

Miedwiediew zrobił w Berlinie doskonałe wrażenie. Niemcom przypadł do gustu jego otwarty styl (po przemówieniu odpowiadał na krytyczne pytania z sali) oraz to, że jego ochrona o wiele mniej rzucała się w oczy niż ta za czasów wizyt Władimira Putina.

Niemieccy dyplomaci powtarzali, że Miedwiediew to prawdziwy Europejczyk. On sam stara się podtrzymać taki wizerunek. Na popołudniowej konferencji z Angelą Merkel słowo "współpraca" odmieniał przez wszystkie przypadki i podkreślał, że Niemcy i cała Europa to najważniejszy gospodarczy partner Rosji. - Im bliższe są kontakty między nami, tym lepiej. Nic nie zbliża do siebie ludzi tak jak wspólne interesy - mówił Miedwiediew.

Niemieccy politycy wtórowali, że partnerstwo Niemiec z Rosją ma strategiczny charakter. Dużo miejsca Miedwiediew poświęcił zapowiedzianym przez siebie reformom i demokratyzacji Rosji. - Rozwój systemu sądowniczego w Rosji jest moim priorytetem. Wiem też, że nie da się go zbudować dekretami, podobnie jak parlamentaryzmu. To długi proces, ale ja będę zajmował się tym osobiście - zapewniał. Na takie właśnie zmiany z wielką nadzieją czekają Niemcy.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,544 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly