20 Czerwiec 2018 02:15
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Ile tajemnicy w komisji śledczej, czyli co może powiedzieć prokurator
blank.gifWiadomości z Polski Czy prokurator generalny może tak zwalniać prokuratorów z tajemnicy, żeby mogli zeznawać jawnie przed komisją śledczą? Usiłują to ustalić posłowie z komisji śledczej do sprawy nacisków na służby.


Problem pojawił się podczas przesłuchań w drugiej komisji - do sprawy wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy. Chociaż prokurator generalny zdjął klauzulę tajności z akt sprawy, przesłuchiwana przez komisję prokurator Małgorzata Kaczmarczyk-Suchan konsekwentnie odmawiała odpowiadania na pytania posłów dotyczące tego, co działo się wokół tej sprawy w prokuraturze. Powoływała się na wiążącą ją tajemnicę służbową. Aby mogła odpowiadać, obrady komisji utajniono.

Za zamkniętymi drzwiami komisja zwolniła panią prokurator z tajemnicy służbowej. Ale opinia publiczna nie może się dowiedzieć, co zeznawała, bo skoro obrady były tajne - to ich przebieg też.

By uniknąć takiej sytuacji, komisja śledcza do spraw nacisków chciała omówić sprawę zwalniania z tajemnicy z ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym Zbigniewem Ćwiąkalskim. Przysłał swojego zastępcę prokuratora Jerzego Szymańskiego. Ustalono, że Prokuratura Generalna zajmie stanowisko na piśmie.

Chodzi o ustalenie, czy można tak zwolnić prokuratora z tajemnicy, aby wszystko zeznawał publicznie. W poniedziałek minister Ćwiąkalski tłumaczył "Gazecie", że przy wyjaśnianiu, co wokół danej sprawy działo się w prokuraturze, nie może on zwolnić prokuratora "in blanco", a tylko "co do konkretnych okoliczności". A ponieważ nie wie, o jakie okoliczności będzie pytała komisja - to niech komisja każdorazowo zwalnia z tajemnicy.

Tylko że to kończy się tak jak wczoraj: obrady komisji są utajniane, bo komisja ma moc zwalniania z tajemnicy tylko wobec siebie, a nie publiczności. W ten sposób zaprzepaszczona zostaje idea komisji śledczych.

Z taką interpretacją prawa do zwalniania z tajemnicy nie zgadza się członek komisji do spraw nacisków Jan Widacki (PD), profesor prawa i adwokat. - Gdyby tak rozumieć zwalnianie z tajemnicy służbowej, to w ogóle nie mogłyby się np. jawnie toczyć procesy lustracyjne, bo za każdym przesłuchiwanym ubekiem musiałby stać minister spraw wewnętrznych i zwalniać go, żeby mógł odpowiadać na pytania sądu. Do tej pory byli zwalniani w ten sposób, że określano zakres zwolnienia: wszystko, co wiadomo świadkowi w sprawie takiej a takiej. I czasem było zastrzeżenie: "za wyjątkiem" - np. nazwisk informatorów - mówi "Gazecie" Widacki.

Co się stanie, jeśli prokurator generalny nie podzieli tej opinii? - Poproszę o ekspertyzę biegłego. Jeśli będzie korzystna dla jawności obrad komisji - nie wierzę, żeby prokurator generalny się do niej nie dostosował. Ma bowiem obowiązek współpracować z sejmową komisją śledczą - odpowiada Widacki.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,778,865 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly