20 Czerwiec 2018 02:16
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Sędziowie protestują i odchodzą z pracy
blank.gifWiadomości z Polski
Wnioski sześciu sędziów o wydanie opinii o przebiegu służby do prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach trafiły w ostatnich dniach. - W kilku sędziowie wprost piszą, że rozważają odejście. Jednym z czynników na pewno są zarobki - mówi Artur Adamiec, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach.

- To na pewno odbije się na pracy sądu i wydłuży czas oczekiwania na rozpatrzenie spraw - mówi Wiesława Majcher Paluchowska, prezes kieleckiego sądu rejonowego. Dodaje, że rzeczywiście płace są niskie w porównaniu z innymi zawodami prawniczymi.

- O zrezygnowaniu z pracy myśli w sądzie rejonowym jeszcze co najmniej pięć osób. Chociaż to trudna decyzja, to wolą zostać np. notariuszami - mówi jeden z kieleckich prawników.

W całym kraju rezygnacje sędziów to jeszcze nie exodus, ale są już sygnały, że może do niego dojść. Sędziowie zaczęli bowiem naciskać na Ministerstwo Sprawiedliwości, żeby znieść przepis, że sędzia, który odejdzie np. do adwokatury, przez trzy lata nie może prowadzić praktyki adwokackiej w okręgu sądu, w którym orzekał. - Adwokaci czy radcowie, którzy chcieliby zostać sędziami, nie mają takiego ograniczenia. To nierówność wobec prawa i jeśli zostałaby zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, jest spora szansa na wygraną - ocenia sędzia Waldemar Żurek, który z ramienia Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" jest członkiem ministerialnego zespołu konsultującego zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych.

Sędziowie, którzy zechcą zająć się świadczeniem pomocy prawnej, byliby na rynku dużą konkurencją. Dla klientów to, że ktoś był sędzią i zna stosunki w sądach, jest gwarancją jakości i skuteczności. Sędziowie myślą o zakładaniu kancelarii, w których partnerami byliby byli sędziowie. - Dostałem taką propozycję, żeby skrzyknąć się w paru sędziów: z wydziałów gospodarczych, cywilnych, karnych, z różnych miast - mówi "Gazecie" jeden z sędziów. Na razie na nią nie przystał.

Są też sygnały, że korporacje radcowska i adwokacka obawiają się masowego przechodzenia do nich sędziów. Okręgowa Rada Radców Prawnych w Krakowie już odmówiła wpisu na listę byłym sędziom, twierdząc, że z jednego z wyroków Trybunału Konstytucyjnego wynikają ograniczenia swobodnego przepływu między zawodami prawniczymi.

Szanse na podwyżkę, która usatysfakcjonowałaby sędziów, są niewielkie. Propozycję ministerstwa, aby tzw. kwotę bazową, od której oblicza się ich wynagrodzenia, podnieść o 25 proc., odrzucił premier, uznając, że nie ma na to w budżecie pieniędzy.

Najpilniejsza jest podwyżka dla sędziów sądów rejonowych, bo sądzą 90 proc. spraw, zarabiają najmniej i są najbardziej zdeterminowani do odejścia. Ale każda podwyżka dla nich oznacza wielokrotne podwyżki dla sędziów wyższych instancji i dla prokuratorów.

Może się okazać, że niepodwyższenie sędziowskich płac będzie budżet sądownictwa sporo kosztować. Kilka dni temu warszawski sąd pracy uznał, że sędzia ma prawo ubiegać się o zapłatę za nadgodziny. Takich pozwów sędziowie złożyli kilkaset. Bo wprawdzie mają nielimitowany czas pracy, ale kodeks pracy zabrania, aby praca zajmowała więcej niż 42 godziny tygodniowo. Tymczasem sędziowie, szczególnie w sądach rejonowych dużych miast, w dzień sądzą, a nocami i w święta czytają akta, rozpatrują wnioski i piszą uzasadnienia do decyzji, postanowień i wyroków. Od jakiegoś czasu umówili się, że będą w specjalnych zeszytach odnotowywać wszystkie godziny pracy, żeby mieć potem dowód przed sądem.

Na razie sędziowie szykują się do następnego protestu.

- Dzień bez wokandy wyznaczony na 31 maja pokazał, że mamy duże poparcie. Teraz na zarządzie Iustitii podjęliśmy decyzję o kolejnym: 24 i 25 września - zapowiada sędzia Żurek.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.08 6,778,877 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly